Makaleler » Blog » Kepek Neden Olur ve Nasıl Engellenir?

Kepek Neden Olur ve Nasıl Engellenir?

Kepek oluşumu ve kepeği engellemek üzerinde durulması gereken bir konudur. Günümüzde kadın erkek fark etmeksizin pek çok kişinin en önemli saç problemlerinden biri de kepek oluşumu şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Görünüş bakımından çok büyük sıkıntılara sebep olan kepekler, özellikle erkeklerin saç bakım uygulamaları yapmalarını gerektirebilir. Bunun yanı sıra kepekler ortaya çıkardıkları kötü görüntü sebebi ile erkeklerin yaşam kalitesini düşüren ve imajını zedeleyen bir durumdur. Bu yüzden kepeğe karşı etkili yöntemlerin benimsenmesi ve gerekli müdahalenin yapılması gerekmektedir. Kepek oluşumu ve engellenmesi için bilmeniz gereken tüm detaylı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Kepek Saç Derisi Hastalığı Mıdır?
 

Kepek saç derisi problemleri arasında gösterilse de temelde bir hastalık değildir. Saç derisinin sağlıksız ya da hastalıklı olduğunu göstermez. Ancak saç derisinin yeterince nemli olmaması ve kuru kalması gibi sorunların en önemli göstergesi kepektir. Hem saç derinizi hem de saçınızı yakından ilgilendiren bir konu olan kepek, günümüzde pek çok kişide görülmektedir. Yapılan araştırmalara göre dünya nüfusunun neredeyse yarısında kepeklenme sorunu görülür.

 

Gri ya da beyaz renkte oluşan ve hemen fark edilen kepek, esasında saç derinizde bulunan ölü deri hücrelerinin bir araya gelmesi sonucu oluşan bir yapıdır. Ölü deri hücreleri, saç köklerinin etrafında toplanarak pullara benzeyen bir görünüm meydana getirir. Bu tür kepeklenmeler bir hastalık olmayıp müdahale edilmesi gereken cilt problemi olarak nitelendirilebilir. Kepek oluşumu hakkında bilgi sahibi olarak hayatınızda ve saç bakımınızda neyi yanlış yaptığınızı öğrenebilirsiniz.

 

Kepek Neden Olur?

 

Kepeğin meydana gelmesi, sanıldığı gibi bakımsızlıktan ya da sağlığa dikkat etmemekten kaynaklanmaz. Çok sağlıklı beslenen ve saç bakımına özen gösteren kişilerde de kepeklenme gibi problemler görülebilir. Eğer kepek sorunu yaşadığınız halde bu problemi tedavi edecek yöntemler kullanmayı tercih etmiyorsanız ileride daha büyük problemler yaşayabilirsiniz. Dolayısıyla kepek mutlaka dikkate alınması gereken bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Kepek oluşumunda etkili olan belli başlı davranışlar ve faktörler şunlardır:

 • Saçların yeteri kadar taranıp fırçalanmaması kepek oluşturabilir.
 • Cildin kuru olması saç derisini de kurutur.Kepek Nasıl Engellenir?
 • Soğuk hava koşulları saç derisinde ölü hücre sayısını arttırır.
 • Sedef, egzama ve benzeri cilt hastalıkları
 • Parkinson hastalığı gibi bazı nörolojik hastalıklar
 • HIV virisü ve bağışıklık sisteminin zayıf olması
 • Çinko, B vitamini ve bazı faydalı yağların eksikliği
 • Yaşa ve cinsiyete göre kepek oluşumu artabilir. Araştırmalar ergenlikten orta yaşlara kadar kepeklenmenin arttığını gösterir.
 • Yoğun stresli yaşam
 • Saç derisinde mantar oluşumu gibi sağlık sorunları
 • Saç derisinde meydana gelen seboreik dermatit gibi egzama hastalıkları
 • Saçı gereğinden az veya gereğinden fazla yıkamak
 • İçinde yoğun kimyasal madde içeren jöle, saç spreyi, köpük ve saç şekillendirici kullanmak

Görüldüğü üzere kepek oluşumuna sebep olan faktörler oldukça geniş bir perspektifte ele alınabilir. Dışsal faktörlerin yanı sıra yanlış saç bakım davranışları kepek oluşumuna davetiye çıkarabilir. Öte yandan kan ve deri hastalıkları da saç derisini öldüren faktörler arasında olduğu için bunun bir yan etkisi olarak kepeklenme görülür.

 

Kepeği Engelleme Yöntemleri Nelerdir?

 

Kepeği önleme uygulamaları tercih ederek saçınızdaki kötü ve rahatsız eden görüntüdCosmocode Professional Şampuanen kurtulabilir, ideal saç derisine sahip olmanın keyfini çıkartabilirsiniz. Basit ve etkili önlemleri dikkate alarak hayatınız boyunca kepek sorunu yaşamaktan kurtulabilirsiniz. “Kepek nasıl engellenir?” sorusunun yanıtını arıyorsanız şu tavsiyeleri hayatınızda uygulamaya başlamanız önemlidir:

-Saçlarınızı düzenli aralıklarla yıkmaya özen gösterin.

-İçinde katkı maddeleri bulunan ve kepeklendiren bileşenlere sahip saç şekillendirici ürünlerden uzak durun.

-Güneşte daha fazla zaman geçirin ve güneş ışınlarının saç derisine nüfuz etmesini sağlayın.

-Hayatınızda aşırı stres yapmanıza sebep olan sorunların üstesinden gelin ve yaşadığınız endişeyi azaltın.

-Çinko ve B vitamini desteklerini mutlaka alın.

-Saçlarınızı her gün kaliteli ve kullanışlı bakım ürünleri ile fırçalayın veya bakım yapın.

-Saçlarınız uzunsa her zaman toplamayın ve zaman zaman hava almasını sağlayın.

Bu tür basit ama etkili değişiklikleri hayatınıza uygulayarak kepek probleminden temelli kurtulabilirsiniz. Hayatınız boyunca bir daha kepek sorunu yaşamak istemiyorsanız, bu alanda özel formülü ile hazırlanıp piyasaya sürülen kaliteli kepeğe karşı etkili şampuanları ve bakım ürünlerini de kullanmanız tavsiye edilir.

 

Kepek Önleyici Şampuan Özellikleri

 

Kepek engelleyici şampuan kullanarak, çok kısa sürede gözle görülür bir değişim hissedebilirsiniz. İlk kullanımdan itibaren saç derisine nüfuz ederek ölü hücre sayısını azaltan kepek önleyici şampuanların da kaliteli ve güvenilir markalardan olmasına özen göstermeniz gerekir. Kepek önleyici şampuanların etkili sonuç verebilmesi için içeriğinde ve formülünde mutlaka bulunması gereken bileşenler şunlardır:

-Çinko pirition

-Salisilik asit

-Selenyum sülfit

-Ketokonazol

-Cool tar adı verilen kömür katranı

Kepeklerden kurtulmak için etkili ve faydalı bir şampuan satın alacaksanız içeriğine dikkat etmeniz tavsiye edilir. Aynı zamanda saçınıza uygun olup olmadığını kontrol etmek için şampuanın üzerinde yer alan talimatları da okuyun. Şampuanı ne sıklıkla ve nasıl kullanmanız gerektiğini iyi bilmeniz durumunda maksimum verim elde edebilir kepeklere elveda diyebilirsiniz.

 

Kepek Önleyici Şampuan Kullanımı Cosmocode ve Kadir Alkan Professional Şampuan

 

Kepek önleyici şampuan uygulaması, en az şampuanın içeriğinde ve formülünde yer alan bileşenlerin kalitesi kadar önemlidir. Elinizdeki faydalı şampuanı nasıl saçlarınıza uygulayacağınızı bilemezseniz bu durumda kepek problemini engellemede yetersiz kalabilirsiniz. Kepek önlemede etkili olan şampuanları şu şekilde kullanmaya özen göstermeniz gerekir:

 

- Şampuanı saçınıza ve saç derinize güzelce yedirdikten sonra durulamadan öcne 5 dakika kadar bekleyin.

- Saç derinizi hırpalamadan, parmak uçlarınızla kafanıza masaj yapıyormuş gibi nazik hareketlerle uygulayın.

- Kepek sorununu tam anlamıyla geçirip geçirmediğini anlamak için o şampuanı en az 1 ay boyunca düzenli olarak kullanın.

- Bazı durumlarda farklı marka ve modeldeki kepek önleyici şampuanları denemeniz ve saçınıza uygunluğunu test etmeniz gerekebilir.

 

Kepek Engellemede Bitkisel Yöntemler

 

Kepek problemini engelleyen bitkisel yöntemler de zaman zaman tercih edilerek verimli sonuçlara ulaşılabilir. Cilt sağlığına faydalı olan bazı ürünler, saç derisinde de pozitif etki göstermektedir. Bu sayede kepek sorunundan bitkisel yöntemlerle de kurtulabilmek mümkündür. Bu yöntemler şunlardan oluşmaktadır:

-Elma sirkesi

-Ağız gargarası

-Çay ağacı yağı

-Aspirin

-Hindistan cevizi yağı

-Limon

-Aloe vera

-Sarımsak

-Zeytinyağı

Bu doğal ürünleri özel bir karışım haline getirerek banyo yaparken saçınıza sürüp beklemeniz kepek oluşumunu azaltacaktır. Uygulamadan sonra saçınız bol su ile durulamayı unutmayın.

 

En Kaliteli Kepeğe Karşı Etkili Şampuanlar

 

Kaliteli kepeğe karşı etkili şampuan markaları, zahmetsiz bir şekilde kepeklerden kurtulmanıza yardımcı olur. Formülü test edilip onaylanmış olan bu ürünler, dermatolojik olarak da onaylandığı için kullanımında herhangi bir sorun görülmez. En kaliteli kepeğe karşı etkili şampuanları satın alarak hayat kalitenizi düşüren kepek sorununa tamamen dur diyebilir, hayatınız boyunca kepeksiz saçlara sahip olabilirsiniz. Kepek oluşumu ve engellenmesi için bu bilgileri kullanabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesabımızı Takip Etmeyi Unutmayın

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Alışveriş Sepetim

whatsapp sipariş