Makaleler » Blog » Erkeklerde Saçların Kolay Şekil Alması İçin Ne Yapılmalıdır?

Erkeklerde Saçların Kolay Şekil Alması İçin Ne Yapılmalıdır?

Saçların kolay şekil alması nasıl sağlanır?” sorusu için verilebilecek tüm cevaplar, saç tellerinin genel durumuna bağlı olarak değişim gösterir. Bu konuda erkeklerin en fazla yaptığı yanlışlık, saç tellerine en uygun metotları denememektir. Ayrıca kolay şekil alması istenen saçların mutlaka sağlıklı olması gerekir. Yani saç tellerinin ve saç derisinin sağlığı konusunda dikkatli davranmak, saç şekillendirme yönünden son derece önemli bir detaydır.

Saçların kolay şekil alabilmesini sağlamak için en yaygın olarak kullanılan yöntem, jöle ya da vaks gibi ürünlerden faydalanmaktır. Jöle, vaks ve benzeri saç şekillendirme ürünleri, kısa sürede saçlara şekil verebilir. Fakat bunların kimyasal bileşenlerden meydana geliyor olduklarını ve saç sağlığı üzerinde olumsuz etki yaratabileceklerini unutmamak gerekir. Mümkün olabilecek en kolay yöntemler ile saçlarına şekil vermek isteyen herkes, ilk olarak aşırı kimyasal kullanımını kesinlikle azaltmalıdır. Çünkü saç tellerinin doğal yapısındaki yağ asitleri, yabancı maddelerin fazla kullanılması durumunda zarar görür. Bu durum ise ilerleyen zamanlarda, şekil verilebilecek sağlıklı saçların dökülmesine yol açabilir.

 

 

 

 

 

 

Evde Kısa Saç Şekillendirme Nasıl Yapılır?

Evde Kısa Saç Şekillendirme Nasıl Yapılır?

Kısa saç şekillendirme, öz bakım konusunda erkeklerin çok zorlanabildiği bir şeydir. Çünkü saçların çok kısa bir şekilde tıraş edilmesi ya da genetik yatkınlıklardan dolayı saç tellerinin kısa olması, şekillendirmeyi zorlaştıran faktörlerdir. Bu durumda dikkat edilmesi gereken başlıca detaylar ise şunlardır:

- Saçları düzenli bir biçimde yıkamak ve taramak.

- Saça şekil vermek için elleri kullanmamak.

- Eğer fön uygulanacak ise saç tellerinin dip kısımlarına değil, en üst kısımlarına hava gelmesini sağlamak.

- Tarak, fırça ve benzeri tarama ekipmanları tercih ederken saç tellerinin sıklığını göz önünde bulundurmak.

- Eğer aşırı kısa düzeyde olan saç kesimleri tercih ediliyor ve temel olarak bu sebepten kaynaklı olarak saça şekil verilemiyorsa; tıraş tercihleri konusunda küçük değişimler yapmak.

Söz konusu detaylara uygun şekilde bazı tedbirlerin alınması ve değişiklikler yapılması, evde saç şekillendirme konusunda önemli faydalar gösterecektir. Çünkü düzenli olarak duş almak ile kısa saçların daha yumuşak bir hale gelmesi kolaylaşır. Bununla birlikte saçların taranması ihmal edilen fakat büyük önem taşıyan bir detaydır. Saç tellerinin düzgün uzamasını ve havalanarak yumuşamalarını sağlayan bu detaya dikkat edilirse; saçların şekil alabilmesi zamanla daha kolay bir hale gelecektir.

Evde saç şekillendirmek istenirken sıklıkla yapılan başlıca hatalar arasında, fön makinesinin aşırı sıcak ayar ile kullanılması mevcuttur. Saçların kısa sürede şekil alabilmesi için sert taraklar kullanmak kadar, fönlerin yüksek ayarda kullanılması da yanlıştır. Özellikle kısa saçlı erkekler, saç derisinin sağlığı için fön kullanımını azaltmalıdır. Bu metot kullanılacağı zaman ise makinenin ağzı saç diplerine tutulmamalıdır. Çünkü derinin kök noktalarında meydana gelebilecek olan küçük yanıklar, saçların şekil almasını zorlaştırabileceği gibi saç sağlığını da olumsuz etkiler.

 

Erkeklerde Dalgalı Saç Şekillendirme Nasıl Olur?

Erkeklerde Dalgalı Saç Şekillendirme Nasıl Olur?

Dalgalı saç şekillendirme erkek ve kadınlar açısından kolay bir işlem sayılabilir. Çünkü saç tellerinin dik ya da kıvırcık olmayıp dalgalı olması halinde saç şekillendirmenin en temel kuralı; bir süre boyunca saçların uzamasını sağlamaktır. Sağlıklı ve doğru şekilde uzatılmış olan dalgalı saçlar, günlük bakıma gerek kalmadan şekil alabilir. Ayrıca güvenilir markaların saç bakım kremlerini kullanmak, özellikle bu saç tipine sahip olan erkekler için faydalı olacaktır.

Çünkü kolay şekil alabilmesi için uzatılan dalgalı saçlar, kırılma ve aşırı yağlanma problemine fazla müsaittir. Haftada en az 1 ya da 2 defa saçları iyice temizledikten sonra, saçların tamamen kurulanması çok önemlidir. Aksi halde, dalgalı saç tellerinin yağ – nem oranında değişim meydana gelebilir. Bu durum ise şekillendirmeyi zorlaştırır.

 

Erkeklerde Kıvırcık Saça Nasıl Şekil Verilir?

Erkeklerde Kıvırcık Saça Nasıl Şekil Verilir?

Kıvırcık saç, yapısı bakımından en zor şekillendirilebilen saç türü sayılabilir. Bu türdeki saçlar, el ile düzelterek ya da tarak kullanılarak şekil verilemeyen saçlardır. Yani erkeklerde kıvırcık saç şekillendirme uygulaması, genel olarak fön aracılığı ile mümkündür. Bunun için ise kıvırcık saçların pek fazla uzun olmaması gerekir. Öncelikle saçların kısaltılması ve daha sonra fönlenmesi ile beraber, az miktarda jöle ya da vaks kullanımı tavsiye edilebilir. Çünkü kıvırcık saç tellerinin fön dalgalarına karşı çok fazla direnç göstermesi mümkündür. Bu sebepten dolayı, saçları bir miktar sertleştirerek şekil almalarını sağlamak faydalı olacaktır.

 

Erkekler Saç Şekillendirici Makine Kullanmalı Mıdır?Kadir Alkan Argan Yağı

 

Saç şekillendirme konusunda yararlanılması mümkün olan pek çok teknolojik cihaz mevcuttur. Bunlar, uzun saçların dalgalı hale getirilmesi ya da düzleştirilmesi için sıklıkla tercih edilir. Genel olarak kadınların kullanımı için üretilseler de, söz konusu cihazlardan uzun saçlı erkekler de faydalanabilir. Fakat saç tellerine uygulanan yüksek ısı, özellikle sağlık yönünden doğru sayılmaz. Bunun yerine saç bakımını hiç aksatmamak ve güvenilir saç bakım ürünleri kullanmak daha doğrudur.

 

Erkeklerde Saç Nasıl Yumuşatılır? Erkeklerde Saç Nasıl Yumuşak Olur?

 

Sert saç tellerine sahip olmak, şekillendirme konusunda büyük problemler yaşatabilir. Fakat bu saç tellerinin daha sağlıklı olabileceğini ve dökülme sorunlarından daha az etkileneceğini unutmamak gerekir. Yani saç telleri pek yumuşak olmayanlar, bu duruma iyi yönden bakmalıdır. Ayrıca erkeklerde saç yumuşatma yöntemleri adı altında verilen pek çok bilgi asılsız olabilir.

Sert ve kalın saç tellerine sahip olmak tamamen genetik bir durumdur. Çeşitli bitkisel ürünler kullanarak zayıf saç tellerinin güçlenmesini sağlamak mümkün olsa da, sert ve kalın saç tellerini inceltmek için henüz kesin bir metot keşfedilmemiştir. Fakat saça yeterli miktarda zeytinyağı uygulamak ve saç kremleri kullanmak bu konuda çeşitli faydalar gösterebilir.   

Cosmocode Sülfatsız Mat Wax

Banyodan Sonra Saçların Kabarmaması İçin Ne Yapılmalıdır?

 

Banyodan sonra saçların kabarmasını engellemek için yapılması gerekenler, saçın nem düzeyini korumaya yönelik uygulamalardır. Duş tamamlandıktan hemen sonra saç kurutma makinesini kullanmamak ise bu konuda dikkat edilmesi gereken başlıca detaydır. Pek çok sayıda erkek, duştan sonra saçların daha kolay şekil alabileceğini düşündüğü için bu hatayı yapar. Fakat söz konusu durum, saçları şekillendirmeyi daha zor hale getirir.

Sosyal Medya Hesabımızı Takip Etmeyi Unutmayın

 

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Alışveriş Sepetim

whatsapp sipariş