Makaleler » Blog » Saç Yağlanmasını Engellemek İçin Ne Yapılmalı?

Saç Yağlanmasını Engellemek İçin Ne Yapılmalı?

Erkeklerde saç yağlanmasını engellemek için yapılması gereken pek çok farklı işlem bulunmaktadır. Aşırı yağlı saçlar, erkeklerin kişisel bakımında karşılaştığı en büyük problemlerden biridir. Çünkü çabuk fark edilen yağlı saçlar erkekler için çoğu zaman utanç verici bir durum olarak görülmektedir. Bunun yanı sıra uğraşması zor olan saç yağlanması problemi, erkeklerin dış görünüşünde mutlaka çözmesi gereken sorunlar arasında yer almaktadır. Saç yağlanmasını engellemek için yapılması gerekenleri bu yazımızdan takip edebilir, hayatınıza uygulayarak yağlı saç sorununu tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

Cosmo Code Argan Yağlı Keratin Bakım

Erkeklerde Saç Yağlanması Sorunu

 

Erkeklerde yağlı saç sorunu, mutlaka çözülmesi gereken bir problemdir. Temelde şampuan kullanma rutinini düzenleyerek saçların daha fazla yağlanmasının önüne geçilebilmektedir. Aynı zamanda saçların yağlanmasına neden olabilecek bakım ürünlerinin kullanımı da siz farkında olmadan saçlarınızın hızla yağlanması sonucunu doğurabilir. Bu yüzden bazı alışkanlıkların çözülmesi ve daha dikkatli bakım uygulamaları önem taşımaktadır.

Kişisel görünümüne önem gösteren erkeklerin en çok dikkat etmeleri gereken noktalardan biri saçlarıdır. Saçların her zaman temiz, şık ve şekilli olması erkeklerde karizmatik bir görünüm için olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Daha çekici ve bakımlı bir imaj yaratmak için saçlardaki yağ probleminin çözülmesi gerekir. Hayatınızda bazı alışkanlıkları değiştirip bazı doğal ürünleri kullanarak aşırı yağlanan saçınızdaki bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

 

Saç Yağlanmasının Önüne Geçmek İçin Ne Yapılmalı?

 

Saç yağlanmasını engellemek için yapılması gerekenler, temelde şampuan kullanım rutini ile alakalıdır. Eğer yağlı saçlara sahipseniz, saçınızı her gün yıkamanız tavsiye edilmez. Çünkü saçı yıkayarak yağdan kurtulmasını sağlamak ilk başta en iyi çözüm gibi görünse de saçı her gün yıkamak esasında daha fala yağ üretimini gündeme getirmektedir. Saçların her gün doğal yağları telafi etmek için ekstra çaba göstermesi, saç üzerinde daha fazla yağlanmaya neden olan bir durumdur. Bu yüzden saç yağlanması sorunundan şikayet edenler için saç yağlanmasını engellemek için ilk etapta her gün yıkamamaya dikkat etmek gerekir.

En iyi sonuçlara ulaşabilmek için saçınızı haftada maksimum 2 veya 3 kere yıkamanız tavsiye edilmektedir. Bununla birlikte şampuan kullanmadığınız günlerde saçlarınıza duş bonesi takarak ekstra yağlanmasının önüne geçebilirsiniz. Saçınızı yıkamadığınız zaman ıslanmaları da yağların kaybolmasına neden olduğu için saç derisinin daha fazla yağ üretmesine neden olmaktadır. Dolayısıyla duşa girdiğinizde saçınızı yıkamak istemediğiniz zaman ıslanıp yağlanmanın önüne geçmek için duş bonesi takmanız tavsiye edilir.

 

Saç Yağlanmasını Engellemek İçin Yapılması Gerekenler

Saç yağlanmasını engellemek için yapılacaklar konusunda mutlaka burada tavsiye edilen kurallara uygun hareket etmeniz gerekir. Kaliteli ve doğal içeriğe sahip şampuanları tercih ederek saçlarınızın normalden daha fazla yağlanmasının önüne geçebilirsiniz. Daha şık ve dikkat çekici bir tarz elde edebilmek için kaliteli ürünler kullanarak saçlarınızın yağlanmasını engelleyebilirsiniz. Şampuan kullanımında da miktara dikkat etmeniz önemlidir. Bu yüzden her saçınızı yıkadığınızda bozuk para büyüklüğünde şampuan sıkmanız yeterli olacaktır.

Her yıkamada çok fazla şampuan kullanırsanız, bu durumda saç diplerinde ve arasında kalıntı oluşmasına da davetiye çıkartırsınız. Saç yağlanmasını engelleme konusunda dikkat etmeniz gereken bu unsur, saçlarınızın ağır ve yağlı görünmesine sebebiyet verebilmektedir. Dolayısıyla şampuanı duşta elinize sıkarken çıkan miktarın 1 TL büyüklüğünde olmasına ve bu seviyeyi geçmemesine dikkat etmeniz önem teşkil etmektedir. Saçlarınızın uzunluğuna göre daha biraz daha fazla miktar sıkmanız gerekirken eğer saçlarınız normalden kısaysa daha az sıkmanız yeterli olacaktır. Ayrıca duşta elinize yanlışlıkla çok fazla şampuan sıkarsanız, dalgınlık yaşamadan şampuanı saçınıza sürmeden önce fazlasını ayırmanız gerekecektir.

 

Yağlanmayı Engellemek İçin Saç Kremi Nasıl Kullanılmalı?

 

Erkeklerde saç yağlanmasını engellemek için saç kremi kullanımı, her geçen gün giderek yaygınlaşmaktadır. Saç kreminin uygulanması ve kullanımı konusunda da dikkat etmeniz gereken bazı hususlar mevcuttur. Öncelikle birinci sınıf kalitede ve doğal içeriğe sahip saç bakım kremlerini satın aldıktan sonra uygulama konusunda şu kriterlere uygun hareket etmeniz tavsiye edilir:

 

Yağlanmayı Engellemek İçin Saç Kremi Nasıl Kullanılmalı

 

- Saç kremini sadece saç uçlarına uygulamanız gerekir.

- Saçlarınızın çabuk yağlanmasından şikayetçiyseniz kök yerine saç uçlarına daha fazla krem sürmeniz tavsiye edilir.

- Hiç saç kremi kullanmamak saç uçlarının kuruyarak yıpranmasına neden olacağı için doğal içeriğe sahip saç bakım kremleri kullanılmalıdır.

- Saç kremini şampuandan önce değil sonra sürmeniz tavsiye edilir.

- Saç kremini saçınıza uygularken saçın yarısından başlayıp uçlarına doğru sürmeniz gerekir.

- Saç kremi uygulamasından sonra saçınızı çok iyi derecede durulamanız ya da durulama gerektirmeyen saç kremlerini kullanmanız gerekir.

- Şampuan kullanmadığınız günlerde saçlarınızdaki bozuk görünümü gidermek için sadece bozulan kısımları su ile yıkayıp saç kremi uygulamanız yeterli olacaktır.

 

Saçları Soğuk veya Ilık Suyla Yıkamanın Avantajı

 

Saçları soğuk veya ılık suyla yıkamak da saç yağlanmasının önüne geçen avantajlar arasında gösterilmektedir. Çünkü sıcak su ile yıkadığınız zaman saç katikülleri normalden fazla açılır ve saçınızdan daha fazla yağ gider. Sıcak su aynı zamanda saç derinizdekiler de dahil olmak üzere gözeneklerinizi açarak daha fazla sebum veya kalın yağ üretimini destekler. Bu nedenle sıcak su ile oluşan kalın yağ, sıcak duştan çıktığınız andan itibaren saç derinizden başlayarak saç uçlarına doğru yağlanmayı arttırır.

Saç bakımında çok önemli bir püf noktası olan soğuk ya da ılık su ile saç yıkama konusuna önem vermeniz tavsiye edilmektedir. Bu şekilde kısa sürede fazla yağlanan saçlarınızın aslında o kadar yağlı olmadığını fark edebilirsiniz. Saçınızın olması gerektiği şekilde yağlanmasını sağlamak için yağ dengesini korumak adına saçınızı yıkarken ılık ya da soğuk su kullanmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Böylelikle saçta kötü bir görüntü ortaya koyan ve bakımı zorlaştıran yağlanmayı ideal seviyeye çekebilirsiniz.

 

Saç Yağlanmasını Engelleyici Doğal Saç Bakım Ürünlerinin Kullanımı

 

Saç yağlanmasını önleyici saç bakım ürünleri kullanımı da erkeklerin bu alanda dikkat etmesi gereken bir konudur. Yapılan bilimsel araştırmalara göre içeriğinde yoğun kimyasal madde bulunan şampuan ve saç kremlerinin, saçın doğal dengesini bozarak daha fazla yağlanmalara yol açtığını göstermektedir. Kuru saç için şampuanla karıştırılmaması gereken kuru şampuan pek çok kişinin yağı azaltmak ve saça hacim vermek için düzenli saç bakım uygulamaları içinde kullanılan bir tozdur. Kuru şampuan da olsa doğal saç bakım ürünlerinin tercih edilmesi önem taşımaktadır.

Eğer saçlarınız ne yaparsanız yapın yağlı ve bakımsız bir görüntü ortaya koyuyorsa bu durumda saç köklerinize birkaç kez kuru şampuan sıkmanızda fayda vardır. Bu uygulama sırasında kuru şampuanı saç köküne uyguladıktan sonra yağı emip mat bir görünüm elde edebilmek için saç köklerine masaj uygulaması yapmanız da tavsiye edilir. Öte yandan saçlarınız koyu renkliyse, beyaz pudranın saç köklerine grimsi bir renk vermesi de büyük problem yaratacaktır. İşte bu sorunun üstesinden gelebilmek için görünmez kuru şampuan çeşitlerini tercih etmenizde fayda vardır. Saç yağlanmasını engellemek için kullanabileceğiniz en kaliteli ve doğal içeriğe sahip saç bakım ürünlerini firmamızın geniş ürün yelpazesi içinden satın alabilirsiniz.

 

Sosyal Medya Hesabımızı Takip Etmeyi Unutmayın

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Alışveriş Sepetim

whatsapp sipariş