Makaleler » Blog » Erkekler İçin Yaz Aylarına Özel Saç Bakım Önerileri

Erkekler İçin Yaz Aylarına Özel Saç Bakım Önerileri

Yazın saç bakımı, havaların çok sıcak olması sebebiyle biraz daha zor olabilir. Özellikle yaz mevsiminin Temmuz ayında saçlar yüksek derecede sıcaklığa maruz kalır. Bu durum ise saç tellerini büyük ölçüde yıpratabilen bir faktördür. Bu gibi sebeplerden dolayı, havaların iyice ısınmaya başladığı dönemlerde dikkat edilmesi gereken bazı önemli şeyler mevcuttur. Yaza özel saç bakım önerileri şu şekilde sıralanabilir:


1.    Yaz Aylarında Saç Bakımı İçin Daha Az Sıcak Su Kullanılmalıdır


Saçların belli bir düzende yıkanması ve mutlaka temiz tutulması, hem yazın hem de kışın aynı derecede önemlidir. Bununla birlikte yaz mevsiminin yüksek hava sıcaklığı ortalamaları, saç derisi tarafından salgılanan yağın miktarını artırır. Sıcak havalarda saçın çok fazla yağlanabilmesi esas olarak saçların kurumasını engellemek için vücudun aldığı bir önlemdir. Çünkü saçlardaki yağ salgısı arttıkça, saç tellerinin yumuşaklığı korunur ve bu tellerin kırılabilme riski azalır. Fakat bazı saç tipleri özellikle yaz aylarında gereğinden fazla yağlanır. Çok fazla yağlanan bir saç tipine sahip olanlar, mutlaka daha sık duş almalıdır. 
Duş sırasında ise çok fazla sıcak su kullanımı gerçekleştirmek doğru değildir. Çünkü sıcak su, hem yağlı hem de kuru saçlar üzerinde genel olarak aynı etkiyi yaratır. Böylece saç tellerinde yağ salgısının arttığı görülür. Yaz aylarında saç bakımı için öncelikle ılık ya da biraz soğuk su ile saçları yıkamak faydalıdır. 


2.    Kuru Saçlar İçin Nemlendirici Krem Kullanırken Dikkatli Olunmalıdır

 

Kuru Saçlar İçin Nemlendirici Krem Kullanırken Dikkat!


Aşırı kuru olan saç telleri ya da saç derileri için özel olarak tasarlanmış pek çok krem mevcuttur. Bu kremler, yaygın olarak bilinenin aksine yalnızca kadınların kullanımına uygun değildir. Yani erkeklerin saç sağlığı da söz konusu ürünler kullanılarak önemli ölçüde korunabilir. Eğer çok kuru saçlarınız var ise mutlaka güvenilir bir markanın saç kremini kullanmanız tavsiye edilir. Fakat saç kremlerinin kullanımı sırasında saç diplerine değil, saçların üst ve orta kısımlarına uygulama yapılmalıdır. 
Eğer saç diplerinize yoğun olarak saç kremi uygularsanız, yaz mevsiminin sıcak havası sebebiyle cilt gözeneklerinizde tıkanma meydana gelir. Çünkü saç derisi tarafından düzenli olarak salgılanan doğal yağ, krem kimyasalları ile tıkanmış olan gözeneklerden dışarıya çıkamaz. Bu durum, daha sonraki zamanlarda saç derisinin sivilcelenmesine yol açabilir. Kullanılacak olan saç kreminin boyutu ise en fazla bir – iki fındık büyüklüğünde olmalıdır. Yazın saç bakımı yaparken, aşırı nemlendirici ürünler kullanmanın yağlanma riskini artırabilecek olduğu unutulmamalıdır. 

Saç Bakımı Yaparken Ense Bölgesi İhmal Edilmemelidir


3.    Yaz Mevsiminde Saç Bakımı Yaparken Ense Bölgesi İhmal Edilmemelidir


Yaza özel saç bakım önerileri arasında ense saçlarına dair bilgilerin fazla yer almadığını görmek mümkündür. Fakat ense, en çok yaz aylarında bakım gerektiren bir bölgedir. Çünkü söz konusu bölgenin sürtünme oranı çok fazladır. Kıyafetlerin yaka bölümlerine az ya da çok miktarda devamlı temas eden bu bölge, yazın tişörtlerin incelmesi ve yakaların enseye ulaşmaması sebebiyle rahatlayabilir. Fakat bu durumda da yaz mevsiminin sıcak havası, ensedeki saç tellerine daha fazla temas eder. Yani bu bölgedeki saçların yıpranabilme ihtimali artmış olur.
Pek çok erkeğin ense bölgesinde düzensiz saç uzaması, aşırı tüylenme, aşırı yağlanma gibi istenmeyen durumların ortaya çıkabilmesi bundan kaynaklanır. Duş alırken sadece başın üst kısmına odaklanmak ve ensenin ihtiyaç duyduğu bakımı gerçekleştirmemek doğru değildir. Yaz mevsiminde saç bakımını en doğru şekilde gerçekleştirebilmek için, enseyi yağlanmadan korumak lazımdır. 


4.    Uzun Saçlı Erkekler Sıcak Günlerde Saçlarını Sıkı Bağlamamalıdır 

 

Sıcak Havalarda Erkeklerin Saçları Sıkı Bağlamamalıdır


Uzun saç, pek çok erkeğin tercih edebilecek olduğu bir saç tipidir. Fakat uzun saç tipinin bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken başlıca detaylar çok fazladır. Bunların en önemlilerinden biri ise yazın saçların çok sıkı bağlanmaması gerektiğidir. Çünkü sıcak havanın etkisi ile zaten çok fazla yağlanması mümkün olan saçlar, cilde tam olarak temas ederse vücut sıcaklığından da etkilenecektir. Bu durumda yağlanmada artış görülmesi kaçınılmazdır. 
Yaz aylarında, mümkün olduğu kadar uzun saçların toplanmaması önerilir. Fakat saçların toplanması gerekliyse, saçların ilk olarak temizlenmesi gerekir. Vaks, briyantin ya da jöle gibi maddelerin kalıntıları saç üzerindeyken saçları toplamak doğru değildir.  


5.    Yaz Döneminde Saç Bakımı Yapmak Çok Sık Duş Alınması Gerektiği Anlamına Gelmez 

 

Saç Bakımı Yapmak Çok Sık Duş Alınması Doğru Değildir


Özellikle pek çok erkeğin saç bakımı konusunda yaptığı yanlışlardan bir tanesi, yaz aylarında sık sık duş almaktır. Saçlarla beraber tüm vücudun temiz kalabilmesi elbette duş almak ile yakından ilişkilidir; fakat saçların çok fazla şampuana maruz bırakılması doğru sayılmaz. Şampuan ve sabunların temizlik açısından büyük bir öneme sahip olmasıyla birlikte, bunların kimyasal maddeler olduğunu unutmamak gerekir. “Yazın saçlar neden kurur?” sorusuna cevap arayanlara; aşırı yıkanmaktan ve saçlara çok yoğun bir şekilde şampuan uygulamaktan söz edilebilir. 
Eğer saçlarınızın sürekli kurumasından şikayet ediyorsanız, özellikle yaz aylarında şampuan kullanma oranınızı bir miktar azaltabilirsiniz. Yani gereğinden fazla şampuan kullanılması halinde saç derisinin zarar göreceğinden söz etmek mümkündür.


6.    Havanın Çok Sıcak Olduğu Zamanlarda Saçları Çok Kısa Kestirmenin Önemli Bir Faydası YokturSıcak Havalarda Saçları Çok Kısa Kestirmenin Faydası Hakkında

 

Halk arasında, saçların çok kısa kestirilmesine dair pek çok söylenti mevcuttur. Bunlardan en yaygını özellikle yazın saçları dipten kestirmenin sağlıklı bir karar olduğudur. Fakat saç bakımı açısından bunun önemli bir detay olduğu söylenemez. Çünkü saçların fazla kısa kestirilmesi, uzama hızını etkilemeyeceği gibi saç tellerinin kalınlaşmasına veya güçlenmesine de herhangi bir katkı sağlamaz. Saçların uzama durumu, deri altında bulunan kökler ile alakalıdır. Yani saçın hızlı uzaması için yazın çok kısa kesimler yaptırmak sadece; zararlı güneş ışınlarına karşı kafa derisinin savunmasız hale gelmesine yol açar. Bu konuda dikkatli olarak doğru kararlar alınmalıdır.  


7.    Saç Köklerinin Sağlığını Korumak İçin Kurulama İşlemlerine Özen Gösterilmelidir 

 

Saç Köklerinin Sağlığını Korumak İçin Kurulama İşlemlerine Özen Gösterilmelidir


Yazın saç bakımı yapma konusunda, saçların yeteri kadar kurulanması büyük önem taşır. Havalar ne derecede sıcak olursa olsun, saçınızın kendi kendine kuruyabilecek olduğunu düşünmemeniz ve mutlaka saçlarınızı kurulamanız gerekir. Çünkü saçların uzun bir süre ıslak kalması, saç derisi tarafından fazla suyun gözeneklere hapsedilmesine yol açar. Bu durum ise saç köklerinin doğal dengesini bozarak saçlarınızı güçsüzleştirir. Yıkanma işlemi biter bitmez tüm vücut ile birlikte saçların da iyice kurulanması bu sebeple çok önemli bir koşuldur. 

Sosyal Medya Hesabımızı Takip Etmeyi Unutmayın
 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
ali can
19 Ağustos 2021
Çok güzel bi yazı olmuş elinize sağlık. Saçlarım çok dökülmüştü bakım yapmaktan bile korkuyodum ama saç ektirdim ve 1 seneyi geride bıraktım, artık her türlü bakımı uyguluyorum çok şükür. Ektirmeyi düşünenler hemen ektirsin hatta sakal ekimi falan da yapıyolar. Yazın saç ekimi yapmak riskli olabiliyor ama ağustos sonu, eylül vs. çok uygun bence. ben Eylül′de ektirmiştim Promed Clinic′de. PRP de yaptırdım aynı yerde, hep memnun kaldığım için her saçsız arkadaşıma öneriyorum artık saç ekimini.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Alışveriş Sepetim

whatsapp sipariş