Makaleler » Blog » Kıvırcık Saçların Kabarmaması için Ne Yapmak Gerekir?

Kıvırcık Saçların Kabarmaması için Ne Yapmak Gerekir?

Kıvırcık saçların kabarmasını engelleme yöntemleri, saça yapılan bakımlarla yakından ilişkilidir. Saçların ne sıklıkla yıkandığı, saç temizliği için hangi ürünlerin kullanıldığı, gün içerisinde saça ne kadar temas edildiği gibi farklı pek çok etken, özellikle kıvırcık haldeki saçların kabarma durumu hakkında önemli bir rol oynar. Yani kıvırcık saç yalnızca yıkama durumunda değil, yıkamadan önceki süreç itibariyle de çok fazla kabarmaya müsait bir hal alabilir.

Telleri kıvırcık olan saçların kabarmasına engel olabilmenin ilk şartı, doğru şampuan tercih etmektir. İçerisinde etanol, alkol, sülfat ya da tuz mevcut olan şampuanlar kesinlikle kullanılmamalıdır. Çünkü bu maddeler saçların daha fazla kurumasına yol açar. Nem oranı hızlı bir şekilde düşen ve doğal yağ tabakası bu sebeple zarar görmüş olan saçlar çok çabuk kabarır. Bununla birlikte saç yağlanmalarının doğal bir durum olduğunu kabul edebilmek gerekir. Yani saçın sürekli yıkanarak doğal yağından arındırılması kesinlikle yanlıştır. Kıvırcık saçlarda görülen aşırı kuruluk ve kırılma gibi problemlerin başlıca sebebi de zaten budur.

 

 

 

Saçın Kabarmasını Önleyen Ürünler Hangileridir?Kadir Alkan Argan Yağı

 

Saçın kabarmasını engelleyen ürünler, saç tellerinin doğal nem dengesini korumak açısından önemli faydalara sahip olabilen ürünlerdir. Saç kabarması daha çok, saç derisindeki yağ bezelerinin doğru çalışmadığı hallerde görülür. Yani saç derisinde meydana gelen nem kayıpları sebebiyle kıvırcık ya da düz saçların kolayca kabarabilmesi çok kolaydır. Söz konusu problemi yaşamanız durumunda faydalanabileceğiniz en faydalı saç bakım ürünleri ise şöyledir:

- Argan yağı

- Avokado yağı

- Hindistancevizi yağı

Bu ürünlerin doğal olarak imal edilmiş olanları, önemli ölçüde E vitaminine sahiptir. Faydalı yağların neredeyse tamamında mevcut olan E vitamini, saç köklerini maksimum düzeyde besler ve yağ salınımının kontrollü gerçekleşmesine yardımcı olur. Özellikle doğal argan yağları “Banyodan sonra saça hangi yağ sürülür?” sorusu için önemli bir cevaptır. Söz konusu yağ, saçların kabarmaması için kullanılabilecek ürünler arasında özel bir yere sahiptir. Çünkü saç kuruluğunu ve kabarma problemini en hızlı önleyebilen yağların en başındadır. Bu sebeple pek çok şampuana ve saç bakım kremlerine dahil edilir.

Temiz saçlar üzerine uygulanacak zeytinyağının da kabarmayı önleyici etkisi mevcuttur. Argan yağı, avokado yağı, Hindistancevizi yağı ve zeytinyağı gibi pek çok saç bakım ürününü kozmetik mağazalarından veya marketlerden temin edebilirsiniz. Fakat bu ürünlerin katkısız olmaları konusunda dikkatli davranmak gerektiği unutulmamalıdır.

 

Kıvırcık Saçlar İçin Hangi Yap Kullanılmalıdır?

 

Her insanın saç tipinde farklılık görülebileceği gibi, saç bakımı konusunda kullanılabilecek ürün çeşitlerinde de bazı farklılıklar söz konusudur. Bukleli saçlar için uygun olan yağ, saç tellerinin kalınlık düzeyine göre değişebilir; fakat genel olarak argan yağına ve zeytinyağına öncelik tanınmalıdır. Çünkü bu yağlar, kırık probleminin en fazla görüldüğü saç tipleri için uygundur. Bukleli saçlarda ise kurumaya sık sık denk gelindiği için bu öneri dikkate alınabilir.

 

Kıvırcık Saçın Gece Bozulmaması İçin Ne Yapılmalıdır?

 

Kıvırcık saç, başka türlerdeki saç tiplerine kıyasla daha çabuk dağılabilir. Kabarma problemi saçın bakımı ile alakalı olurken saçların sık sık dağılması daha çok uyku sırasında meydana gelir. Kıvırcık saçlarının her zaman etkileyici bir görünüme sahip olmasını ve daha az dağılmasını isteyen erkekler, öncelikle yumuşak yastık tercih edebilir. Çünkü sert yastık kullanımı, gece boyunca kıvırcık bukleler üzerinde baskı oluşturur. Yani saçların hava alması ve ilk şekillerini koruyabilmesi böylece zorlaşır.

Doğru yastık tercihi ile birlikte, saçı çok uzun olan erkekler açısından saç toplamak doğru sayılabilir. Pek fazla sıkı olmayan bir topuz, gece boyunca saçların baş ve yastık tarafından baskılanmasına engel olacaktır. Fakat bu çözümün işe yarama ihtimali tamamen saçın özel durumuna bağlıdır. Eğer telleri çok sert olan saçlara sahipseniz, saçınızı toplayarak uyumanız tavsiye edilmez. Çünkü bu durumda da şekil bozukluğu yaşanması muhtemeldir. Bu durumda, uyku öncesinde saçları nemlendirme geriye kalan tek çözümdür.

 

Saç Kendiliğinden Kıvırcık Olur Mu?

 

Saç Kendiliğinden Kıvırcık Olur mu?

 

Bazı erkekler ve kadınlar, genetik özellikleri dolayısıyla doğuştan bukleli saçlara sahiptir. Yani saçların kıvırcık olması sonradan kazanılan bir özellik değildir. Bununla beraber, kullanımı son 20 yılda yaygınlaşmış olan bukle makinelerinin kullanılması genel olarak tavsiye edilmez. Çünkü bu makineler yüksek ısı yayma metodu ile çalışır. Saç tellerinin tipi her ne olursa olsun, yüksek ısı fayda sağlayabilmekten çok saçlara zarar verir.

Hatta saçların nem oranındaki değişimlerin ve sürekli kuruma sorununun başlıca kaynağı, saç tellerine fazla ısı uygulamaktır. Eğer saçlarınız düz olmasına rağmen, kıvırcık tipteki saçlara sahip olan hemcinslerinizi daha çekici buluyorsanız sizin de özel olduğunuzu asla unutmayın!

 

Saçın Kıvırcık Olması İçin Ne Yapılmalıdır?

Saçın Kıvırcık Olması İçin Ne Yapılmalıdır?

 

Eğer saçlarınız kıvırcık değilse, onlara çeşitli kimyasallar uygulamanız ya da bazı makineler kullanarak kıvırcıklık elde etmeye çalışmanız tavsiye edilmez. Bununla birlikte, saçların kıvırcık olması için yapılması gerekenler adı altında verilecek olan önerileri de dikkate almamalısınız. Çünkü doğuştan kıvırcık olmayan saçların daha sonra bu hale getirilmesi için uygulanabilecek doğal ve sağlıklı bir yöntem mevcut değildir. Saç şekillendiricilerin çok fazla kullanılması halinde saçların olumsuz etkilenecek olduğu da unutulmamalıdır.  

 

Kıvırcık Saç Bakım Ürünleri Arasından Hangileri Tercih Edilmelidir?

Kıvırcık Saç Bakım Ürünleri Arasından Hangileri Tercih Edilmelidir?

Kıvırcık saçlar için hangi şampuan kullanılmalıdır?” gibi çok yaygın sorulara verilebilecek genel cevaplar yoktur. Her marka, birbirinden farklı olabilen formüller ile şampuan üretir. Bu durum ise kıvırcık saç bakım ürünleri arasında önemli farklılıkların ortaya çıkmasına yol açar.

Yani saçlarınıza en uygun bakım ürününü ancak siz tespit edebilirsiniz. Başkalarından tavsiye alarak şampuan tercihi yapmak kesinlikle yanlıştır. Çünkü aynı tipte olan saçlar bile önemli ölçüde birbirlerinden farklı kök özelliklerine sahip olabilir. Piyasadaki farklı ürünler arasından kaliteli ve güvenilir olanlarını seçerek en doğru karara bizzat varmanız büyük önem taşır.

 

Kıvırcık Saçlar Neden Kabarır?

 

Bukleli saçların daha fazla kabarma eğilimi göstermesi, bu saçlardaki doğal yağ sentezinin biraz düşük durumda olmasıyla alakalıdır. Örneğin düz saç tiplerinde daha sık yağlanma görülürken kıvırcık tipte olan saçlar daha az yağlanabilir. Bu ise daha çok genetik özelliklerin bir sonucudur.   

 

Kıvırcık Saç Bakımı Konusunda Erkeklerin Mutlaka Bilmesi Gereken Şeyler Nelerdir?

 

Kıvırcık Saç Bakımı Konusunda Erkeklerin Mutlaka Bilmesi Gerekenler

 

Saçları kıvırcık olan erkekler, diğer erkekler arasında daha kolay dikkat çekebilir. Bununla birlikte kıvırcık saç, bazı detaylar açısından dikkatli olmayı zorunlu kılar. Eğer sizin de saçlarınız kıvırcık ise şu konularda dikkatli olmanız önemlidir:

- Sıkı dişli tarak kullanımı az tercih edilmelidir. Saç buklelerini zorlamayacak ve çekiştirmeyecek olan geniş ve büyük taraklar sizin için daha kullanışlıdır.

- Saç tipiniz doğal haliyle kurumaya pek yatkın olduğu için, duş sırasında şampuan kullanımını fazla gerçekleştirmemeniz önerilir.

- Kabarma, kuruma ve kırık problemlerine karşı tedbir almak amacıyla haftada en az 2 defa saçlarınıza yağ uygulamalısınız. Jojoba yağı, argan yağı, zeytinyağı ve hindistancevizi yağı gibi şifalı saç bakım ürünlerini mutlaka kullanmanız önerilir.

- Diğer pek çok erkeğin yapmaktan hoşlandığı gibi, saçlarınızı sürekli ellerinizle düzeltmemelisiniz. Bu durum, özellikle kıvırcık buklelerinizdeki kırılmaların artmasına yol açar.

 Sosyal Medya Hesabımızı Takip Etmeyi Unutmayın

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Alışveriş Sepetim

whatsapp sipariş