Uzun Sakal Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Moda kavramının hayatımızın tüm alanlarına tesiri yadsınamaz. Dolayısıyla sakal modasının da dönüşen bir yapıya sahip olduğunu kabul etmek gerek. Artık günümüzde pek çok sakal modeli var ve modeli destekleyen, görünümü zenginleştiren ise sağlıklı sakallara sahip olmak.

Bu modellerden en yaygın ve bakım açısından en zahmetlisi de şüphesiz uzun sakallar.. Farklı bir karizması olan uzun sakalların farklı da bir bakım rutinleri var. O halde ‘Uzun sakal bakımı nasıl yapılmalıdır?’ sorumuzun cevabına geçelim.

Sakalı Temizlemek

Erkek görünümünde kilit bir role sahip olan sakal, önemsenmediği takdirde büyük ölçüde imajı zedeler. Sakalın bakımını yapmak, sakalı uzatmaktan çok daha fazla emek isteyen bir iştir. Dolayısıyla sakal bakımınıza gereken önemi vermeli ve sakalınızın temiz olduğundan emin olmalısınız.

Sakalınızı saçınızı yıkadığınız şampuanlarla yıkamamanızı öneririz ve yıkama ürünlerinizi oldukça dikkatli bir biçimde seçmelisiniz. Sakalınızı yıkarken sakal şampuanı ürünlerini kullanabilirsiniz fakat yıkama aşamasında sakalınızı en azından 2-3 kez duruladığınızdan emin olmalısınız. Sakallarınızı sabun ile yıkamamanız ve seçtiğiniz temizlik ürününün hem sakal hem de cilt tipinize uygun olması gerektiğini unutmamalısınız.

Ölü derinin dökülmesi şeklinde açıklayabileceğimiz kepek oluşumu sadece saçlara özgü bir problem değildir, sakalda da meydana gelebilir. Bu durumu önleyecek ürünler kullanmak ve sakaldan dolayı nefes almakta zorlanan cildinize de özen göstermek oldukça önemlidir.

Sakal uzun bir müddetçe, uzun olarak bırakılmışsa yüz cildinde çeşitli tahrişler ve ardından yaralar oluşabilir. Böyle bir durumda kesinlikle bir doktora başvurmanız gerekiyor.

Sakalı Taramak

Sakalın taranması sakal bakımı için oldukça önemli bir aktivitedir. Sakal köklerinizi eğitmek, sakal kıllarınızın belirli bir yöne doğru uzamasını sağlamak ve sakalınızın düzgün bir görünüm kazanmasına yardımcı olmak için sakalınızı muhakkak taramalısınız. Sakalınızı bolca taramanız lehinize olacağı için yanınızda bulundurabileceğiniz bir cep tarağıyla bu işlemi her an gerçekleştirebilirsiniz. Sakalınız kolay taranmıyorsa bu işlem için bir krem edinebilirsiniz.


Sakalın Kırıklarını Almak

Sakalınızın hızlı uzamasını istiyorsanız kırıklarını almaya özen göstermeniz gerekiyor. Hatta normalden daha fazla uzun olmasını istiyorsanız bu uygulama şart. Üstelik sakal kırıklarınızı makas veya elektronik bir şekillendiriciyle, rahatlıkla almanız mümkün. Tabi kendinizi usta ellere de teslim edebilirsiniz, tercih sizin..


Sakala Bakım Yapmak

Sakalınızı temiz tuttunuz, taradınız ve kırıklarını ayıkladınız. Geriye sakal sağlığınızda devamlılık sağlamak ve görünümünüzü süslemek için bakım yapmak kalıyor. Sakallarınız yumuşak ve parlak bir görünüm kazanması için de bakım uygulamanız gerekiyor.

Sakal bakım yağları köklere uygulandığı takdirde sakalınızın daha gür ve canlı çıkmasını sağlar. Ayrıca sakalınızı daha kolay şekillendirmenize destek olurlar.

Sakal bakımınızı taçlandırmak ve etkili bir son vuruş yapmak istiyorsanız önerimiz; Cosmo Code Sakal Bakım Yağı! 14 değerli yağ kullanılarak özel olarak formüle edilen bu ürün, özellikle bileşimindeki çam terebentin ve sarımsak yağı ile derinin altındaki kılı tetikliyor ve böylelikle sakalın çıkmasına yardımcı oluyor. Üstelik kıl kökünü güçlendirdiği için kaş ve kirpik serumu olarak da kullanmanız mümkün.


Son tavsiyelerimiz ise stresten olabildiğince uzak durmanız, uykunuzu düzenli hale getirmeniz ve protein ağırlıklı beslenmeniz. Böylece sakallarınız dökülmeyecek, cilt hücreleriniz yenilenecek ve kıl kökleriniz beslenecektir. 

Yorum Ekle