Yüz Tipinize Göre Hangi Saç Modelini Kullanmalısınız?

Bireyler olarak bir takım fiziki özelliklerimizle farklılaşıyoruz ve diğer bireylerle iletişim kurduğumuz ilk anda, görünümlerinden bazı yargılara varıyoruz. İnsanların görünüşünüzle ilgili vardığı olumlu sonuçlar karakteristik özelliklerinizle ilgili de pozitif düşünmelerini sağlıyor ve imajınıza bakarak güvenilir, sağlığına özen gösteren, çekici veya agresif gibi etiketlemeler yapıyorlar. İletişimin ilk anında odaklanılan baş bölgesi de tüm bu süreçlerin başladığı nokta aslında. Bu nedenle saç ve yüz şeklinizin uyumluluk göstermesi büyük önem arz ediyor.

Saç stili ile ilgili endişeleri ve istekleri kadınlardan duymaya çok alışkınız. Halbuki doğru bakımların uygulandığı sağlıklı bir saça sahip olan herkes, cinsiyet fark etmeksizin, yüz tipine uygun olan saç kesimiyle kusursuz görünebilir. Dolayısıyla işe ‘erkekler için saç stili önemsizdir’ algısını yıkarak başlamak gerekiyor.

Peki yüz tipimize uygun saç stilini nasıl belirleyeceğiz? Bu önemli kararı verebilmeniz için öncelikle yüz tipinizi belirlemeniz gerekiyor ve konuyla ilgili sizlere destek olabileceğini düşündüğümüz rehberi takip etmenizi öneriyoruz.

Yüzün uzunluk ve genişlik değerlerine göre 3 temel yüz tipi bulunuyor. Bunlar yuvarlak, kare ve dikdörtgen şeklinde.

Yuvarlak yüzler belirgin köşeler barındırmayan, genişlik ve uzunluk değerleri paralel seyreden yüzlerdir. Bu tip bir yüze sahipseniz yanları kısaltıp üst kısmı uzun bırakabilir veya kısa kesim kullanabilirsiniz. Yüzünüzün daha oval görünmesini sağlamanız ve saçlarınızın yan taraflara doğru kabarmasını önlemeniz son derece önemli.


    


Kare yüz tipinde yüzün uzunluk ve genişliği aynı ölçüdedir. Bu yüz tipine sahip olanlar, yüzündeki keskin hatları saçında da kullanmakta serbest. Ayrıca kelebek şeklinde uzatılmış saç modelini de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Fakat kahküllü modellerden uzak durmakta fayda var.


     


Dikdörtgen yüz tipine sahipseniz yüzünüz uzun bir görünümdedir ve alın, elmacık kemikleri, çene çizgisi benzer boyutlardadır. Saçınızı öne doğru uzatarak alın kısmınızı kapatabilir veya üstleri hacimli tutarak yüz biçiminizi oranlayabilirsiniz. Favori bırakmamaya özen göstermeniz gerekiyor.


     


Henüz size uyan tarifi yapmadıysak endişeye kapılmayın :) Bahsettiğimiz temel yüz tipleri dışında üçgen, elmas ve oval yüz tiplerine sahip olmanız mümkün.

Eğer üçgen bir yüz tipiniz varsa çene yapınızı dengeleyecek ve çenenizin öne çıkmasını önleyecek saç modelleri seçmelisiniz. Yanlardan ve üstlerden hacimli, kabarık saçlar iyi görünmenizi sağlar.
Elmas yüz tipinde ise elmacık kemikleriniz alın ve çenenize oranla büyüktür ve çeneniz oldukça belirgindir. Elmacık kemiklerini daraltmanız, saçınız ile çenenizi dengelemeniz gerekiyor. Yüksek hacimli, tepeden dağınık saç modelleri sizler için oldukça uygun.
Son olarak oval bir yüz tipine sahipseniz çene tarafınız yuvarlak hatlara sahip, alnınız çenenize oranla geniştir. Alın mesafeniz darsa kısa kesim saç modelleri oldukça hoş bir görüntü oluşturmanızı sağlar. Saçlarınız uzun ise toplamalı veya geriye doğru taramalısınız.Yorum Ekle