Makaleler » Blog » Sakal ve Bıyıklar Neden Sararır?

Sakal ve Bıyıklar Neden Sararır?

Sakal ve bıyık sararması, özellikle sakal uzatmak isteyen erkeklerin en çok karşılaştıkları sorunlardan biridir. Sakalda ve bıyıkta meydana gelen renk değişimleri sadece genetik kodlar ve yaşlılık ile ilgili değildir. Sakal ve bıyık sararmaları genellikle yaşlı insanlarda görülse de esasında buna sebep olan pek çok farklı faktör bulunur. Sakal ve bıyık sararması sorununa çözüm bulmak ve bu konu hakkında merak ettiklerinizi öğrenmek için bu yazımıza göz atabilirsiniz.

Hem sakalda hem de bıyıkta oluşan renk değişimi, genellikle beyazlama ve renk açılması şeklinde sararmalarla meydana gelir. Bu sorunun neden kaynaklandığı ve nasıl engellenebileceği hakkında bilgi sahibi olmak isteyen erkeklerin sayısı da her geçen gün artmaktadır. Sakal ve bıyık sararması bilindiği üzere ağırlıklı olarak orta yaş ve yetişkin erkeklerde görülür. Sakallarda ve bıyıkta sararmaların ortaya çıkmasının temel sebebi, kıl yapısında bulunan renk pigmentlerinin zaman içinde yapı değişikliğine uğramasıdır.

 

Sakal ve Bıyık Sararma Sorunu

 

Sakal ve bıyık sararması problemi, erkeklerin kanıksadığı ancak kimileri için de mutlaka ciddiye alınması gereken bir sorundur. Çünkü görünümüne önem veren erkekler için sakal ve bıyıklarda ortaya çıkan sararmış kılların estetik kaygılara zarar verdiği bilinir. Sakal ve bıyık sararmasında temel sebep renk pigmentlerinin kıl yapısını değiştirmesidir. Yaş, mevsimsel sebepler, beslenme yöntemi gibi faktörler de sakal ve bıyık bölgesindeki kılların zaman içinde sararma yapmasına neden olabilir.

Genellikle yaşla birlikte kendini belli eden bu problem üzerine yapılan araştırmalar sigara tüketiminin de sakal ve bıyıkları sararttığı bulgusuna ulaşmıştır. Dolayısıyla sigara tiryakilerinin de sakal ve bıyıklarında sararmaları sık sık görebiliriz. Ancak yaşla belli eden bir durum olan bu problemin yaştan bağımsız olarak da meydana gelmesi mümkündür. Her şeyden evvel sakal sararması probleminin arkasında yatan bir sağlık sorunu veya hastalık da olabilir. Bu yüzden sebebini tespit etme konusunda önemli ve dikkatli hareket edilmelidir.

 

Sakal ve Bıyıkların Rengi Neden Değişir?

 

Sakal ve bıyıkların renginin değişmesi, genellikle orta ve yaşlı erkeklerdeSakal ve Bıyıkların Rengi Neden Değişir? meydana gelen bir problemdir. Ancak dış görünümüne önem veren erkekler bu sorunun neden kaynaklandığını merak ederler. Öte yandan sakal sararması sadece yaşlı erkeklerde değil yetişkinlerde de meydana gelebilir. Sakal ve bıyıkların renginin değişmesi arkasındaki temel sebep, kılların renk pigmentlerinin yapısında meydana gelen dönüşümlerdir. Renk pigmentlerinin değişiminde ise yoğun sigara kullanımı dışında bazı önemli hastalıklar da görülebilir.

Diyabet, kronik organ yetmezliği, mevsimsel etkiler veya kılların bakımsız olması gibi sebeplerden dolayı sakal ve bıyıkların denginde değişiklik görülebilir. Özellikle mevsimsel etkiler konusunda güneş ışığının sakal ve bıyıkların rengini değiştirmesindeki etkisi büyüktür. Nitekim sadece sakal ve bıyıklar değil, saçlar başta olmak üzere vücuttaki bütün kıllar güneş ışınlarının etkisiyle renk açılmalarına ve hafiften sararmalara ya da kızıllaşmaya başlayabilir. Özellikle ağız çevresindeki sakal ve bıyıkların sararmasında sigara dumanının da çok büyük etkisi olduğu yapılan araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir.

 

Sakal ve Bıyıkları Sarartan Faktörler

 

Sakal ve bıyıkları sarartan unsurlar, erkeklerin dikkat etmesi gerekenSakal ve Bıyıkları Sarartan Faktörler faktörlerden oluşur. Genellikle orta yaşlardan itibaren kendini belirgin şekilde göstermeye başlayan bıyık sararması gibi problemlere sebep olan faktörlerden bazıları şunlardır:

- Diyabet ve benzeri hastalıklar

- Kan dolaşımı hastalıkları

- İklim ve mevsimsel koşullar

- Yoğun şekilde sigara kullanımı

- Güneş ışınları

- Fön çekimi

- Kimyasal temizleyiciler ve cilt kremleri

- Yaşlanma

Vücuttaki tüm kıllarda olduğu gibi sakal ve bıyıklar da yaşlılığa bağlı olarak bazı dönüşümlere maruz kalabilir. Yaşlanma neticesinde vücuttaki saç, sakal, bıyıklarda beyazlama öncesi kızıl veya sarı tonları yaygın şekilde görülebilir. Zaten sakal ve bıyık beyazlamasının yaşlı insanlarda daha çok ortaya çıkmasının da temel sebebi budur.

 

Sakal ve Bıyıkların Sararması Nasıl Engellenir?

 

Sakal ve bıyıkların sararmasını engellemek için hem yaşam tarzını değiştirmeye hem de özenli bir bakım uygulamasını alışkanlık haline getirmeye dikkat edilmelidir. Genetik faktörlerin dışında erkeklerde yaş ilerledikçe saç, sakal ve bıyıklarda farklı renklerin ortaya çıkması gayet normaldir. Ancak bu konuda elinizden gelen koşullara da dikkat ederek sakal ve bıyık sararmasına karşı etkili çözümlere sahip olabilirsiniz. Sakal ve bıyıklarınızın sarılaşması sonucu kötü bir görüntü ortaya çıkmasını istemiyorsanız bazı konularda hareketlerinize ve sakal bakımınıza önem vermeniz tavsiye edilir.

Bir kılın en kalın ve en koyu renkli kısmı, kök bölgesidir. Bu yüzden kökten uca gidildikte sakal ve bıyıklarda renk değişikliği yaşanması gayet normaldir. Genetik faktörlere bağlı olarak sakal ve bıyıkta renk pigmenti değişimine karşı yapılacak fazla bir durum yoktur. Ancak dışsal faktörleri göz önüne alıp başarılı şekilde kontrol altında tutarak sakal ve bıyıkların sararma problemini en az seviyeye indirebilirsiniz. Bunun için kimyasal içeriğe sahip sentetik ürünleri sakallarınıza sürmemeniz ve sigara içiyorsanız azaltmanız ya da tamamen bırakmanız gerekecektir. Aynı zamanda doğal formüle sahip sakal bakım ürünleri kullanarak, sakallarınızın uzun yıllar boyunca sağlıklı, gür ve çekici bir görünümü korumasını sağlayabilirsiniz.

 

Sakal ve Bıyıklar İçin Özel Bakım Ürünleri

 

Sakal ve bıyık bakım ürünleri kullanarak, sakallarınızın daha estetik birSakal Bakım Yağlarının Kullanımı görünüm kazanmasında elinizden gelen çabayı gösterebilirsiniz. Son dönemde sakal ve bıyık bırakma modasına uymak istiyorsanız, diğer insanların yaptığı gibi sakallarınızın gür gözükmesi için emek vermeniz gerekecektir. Çünkü sakalı kendi başına uzamaya bırakmak estetik bir görünüm için asla yeterli olmayacaktır. Birinci sınıf kalitedeki bileşenlerden özel bir şekilde formül edilen sakal ve bıyık bakım ürünlerini gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Sakal ve bıyık bakımında en çok tercih edilen doğal içeriğe sahip ürünlerin başında sakal bakım yağları gelir. Bu yağlar içeriğinde hem sakal kökünü hem de sakal ve bıyık kıllarını en ideal şekilde besleyen vitamin ve mineraller de yer alır. Dolayısıyla sakallarınızın her zamankinden daha sağlıklı, canlı ve gür gözükmesi için bu bakım yağlarını düzenli olarak kullanmanızda fayda vardır. En çok tercih edilen sakal bakım ürünleri olan sakal bakım yağlarının kullanımı da oldukça basittir.

 

Sakal Bakım Yağlarının Kullanımı

 

Sakal bakım yağlarının kullanım talimatı, her ürünün üzerindeki ambalajında veya kutusunda yer alır. Ancak sakal bakımında püf noktalara dikkat etmek isteyen erkekler için bu talimatları bir kez daha hatırlatmakta fayda vardır. Öncelikle sakalların gür, hacimli, sağlıklı ve canlı gözükmesini istiyorsanız bunun için emek harcamanız gerekecektir. Bedavadan estetik görünüme sahip sakallara ulaşmak ne yazık ki mümkün değildir. İçeriğinde sakalı besleyecek bileşenler bulunan sakal bakım yağını kullanırken şu aşamaları uygulamanız gerekir:

- Sakalınızı önceden çok ıslanmayacak şekilde nemlendirin.

- Sakalınızın uzunluğuna bağlı olarak avucunuza ideal miktarda sakal bakım yağı dökün.

- Nemli sakallarınıza masaj yapar gibi ovuşturarak yağı sakallarınıza ve cildinize yedirin.

- Sakallarınızın emme hızına bağlı olarak 3-5 veya 10 dakika boyunca bekleyin.

- Bol su ile durulayın.

Bu işlemleri her gün 1 kere sabah, 1 kere de akşam olacak şekilde tekrar ederek sakal ve bıyık sarması sorununa da çözüm bulabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesabımızı Takip Etmeyi Unutmayın

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Alışveriş Sepetim

whatsapp sipariş