Makaleler » Blog » Kirli Sakal Bırakmanın Püf Noktaları

Kirli Sakal Bırakmanın Püf Noktaları

Kirli sakala sahip olmanın incelikleri, yeni bir imaj yaratmak isteyen erkeklerin en çok dikkat ettiği konuların başında gelir. Sakal modasına uymak ve çekici bir görünüm kazanmak istiyorsanız öncelikle neleri bilmeniz gerektiği konusunda aydınlanmanız önemlidir. Çünkü kirli sakal, tıraşlı bir yüz ile uzun sakallı bir yüz arasındaki evredir. Kirli sakal bırakma, genellikle 3 günlük veya bir haftalık sakallar için kullanılan bir tabirdir. Uzun sakal bırakmadan daha özgüvenli ve kaliteli bir görünüm için kirli sakal bırakmayı tercih edebilirsiniz.

 

Neden Sakal Bırakmak İstediğinizi Kararlaştırın

 

Neden kirli sakal bırakmak istediğinize karar vermek, bu görünümde en ideal sonuçlara ulaşma konusunda önemidir. Öncelikle kirli sakallı bir imaj yaratabilmek için kararlı olmalısınız. Kirli sakal, yüzünüzdeki kusurları gizlediği ve yüzünüzdeki ilgiyi üzerinize çekmek istediğiniz bölgeleri vurguladığı için erkekler tarafından tercih edilir. Yüzünüzün genel şeklini değiştiren ve gölgeli bir ifade veren kirli sakal, bebek yüzü olanları daha sert ve olgun bir yüze çevirebilir. Aynı zamanda ten renginde kontrast yarattığı için daha seksi bir yüz ifadesine kavuşmanıza yardımcı olabilir. Bu yüzden kirli sakal bırakırken amaçlarınızı iyi belirlemeniz faydalı olacaktır.

 

Cildinizi Kirli Sakal İçin Hazırlayın

 

Yüzünüzü kirli sakal için hazırlamak da dikkat edilmesi gereken püf noktalarından biridir. Nitekim kirli sakal bırakmak her ne kadar avantajlı bir durum gibi gözükse de bazı olumsuz koşullara veya alışkanlıklarınızı değiştirmenize de ihtiyaç duyabilir. Kirli sakal bırakmadan önce, tamamen tıraş olmanız sakalınızın daha kusursuz ve sağlıklı uzamasını sağlar. Bu sebeple jilet veya ustura tarzı bir tıraş bıçağı kullanarak kaliteli bir tıraş olmanızda fayda vardır.

Daha sonra sinek kaydı tıraş olmanın hemen ardından cilt bakım ürünleri kullanmalısınız. Peeling yaparak cilt temizliği ile gözenekleri açıp sakal diplerini havalandırabilirsiniz. Bu sayede yenilenmiş bir sakal bölgesi ve ferahlamış cilt ile kirli sakal bırakmaya başlayabilirsiniz. Ancak kirli sakal bırakmadan önce tıraş olurken, sakallarınızı kıl uzama yönüne doğru kesmeyi unutmayın.

 

Yüz Tipinize Uygun Sakal Modeli Seçin

 

Yüz tipine uygun kirli sakal modeli seçimi de önemli bir konudur. Her ne kadar en az 3 günlük veya 1 haftalık sakal olsa da kirli sakal imajında da farklılaşan bazı modeller bulunur. Çene bölgesindeki sakalları nasıl keseceğinize ya da yanak bölgesinin nereden başlayacağına karar vermek için kirli sakallı modelleri inceleyebilirsiniz. Bu sayede kendi yüz tipinize en uygun seviyede sakal bırakmaya başlayarak daha estetik ve çekici bir görünüm kazanabilirsiniz.

 

Sakal Bakımı Yapmaya Özen GösterinCosmocode Sakal Bakım Yağı
 

Kirli sakal bakımı yapmak da atlanmaması gereken püf noktalarından biridir. Kişisel bakımına özen gösteren erkekler, saç ve cilt bakımı gibi unsurların yanında sakal bakımına da gerekli önemi verirler. Bu yüzden piyasada pek çok sakal bakım losyonları ve yağları üretilip satılmaktadır. Nasıl kirli sakal bırakılır sorusunun yanıtını ararken sakallarınızı kendi halinize bırakmanız istediğiniz seksi ve çekici görünüm için yeterli olmayacaktır.

Kirli sakal da olsa cildinizin ideal şekilde beslenmesi ve sakal köklerinin yeterince besin maddelerinden yararlanması gerekir. B ve D vitaminlerinin yanı sıra omegaların da sakal için oldukça besleyici olduğu bilinir. Sürekli olarak nemlendiriciler ile sakalları destekleyip doğal yağları kullanarak daha rahatlamış bir ciltte kirli sakal görünümüne kavuşabilirsiniz. Ayrıca bu ürünler sakal uzarken ortaya çıkan kaşıntı ve deri sorunlarının da üstesinden gelmenize yardımcı olur. Cildiniz kirli sakallı olmanıza rağmen sağlıklı ve canlı görünür.

 

Sakallarınız Uzadıkça Şeklini Doğallaştırın

 

Kirli sakalınız uzadıkça şeklini doğal hale getirmek, kirli sakal bırakmanın en önemli noktalarındandır. Zaman içinde sakalınız gereğinden fazla uzayabilir. Bu tür durumlarda komple sinek kaydı tıraş etmek yerine sakalınızın daha doğal görünüme kavuşması için gerekli müdahaleyi yapmanız gerekir. Doğal görünüm, kirli sakal bırakma konusunda iyi bir stil kazanabilmek için dikkat edilmesi gereken en önemli unsurdur. Bu nedenle sakallarınız normalden fazla uzamaya başladıkça kısaltarak ve şekillendirerek her zamanki çekici yüz ifadesini koruyabilirsiniz.

 

Dış Faktörlerden Sakalınızı Koruyun

 

Kirli sakalı dış faktörlerden korumak, alışmış olduğunuz çekici görünümü uzun süre muhafaza edebilmek için çok önemlidir. Özellikle cildinizin kirli sakallıyken sorun yaşamasını istemiyorsanız, kış koşullarında ve rüzgara karşı atkı ile boyunluk gibi aksesuarları kullanmanız tavsiye edilir. Aynı şekilde sakallarınızda istemediğiniz renk değişimleri ve izler kalmasını istemiyorsanız da yaz mevsiminde doğrudan güneş ışığına maruz kaldığınız dönemlerde güneş koruyucu yağ ve nemlendiricileri sürmeniz tavsiye edilir.

 

Kirli Sakal Bırakmada Önemli NoktalarKirli Sakal Bırakmada Önemli Noktalar

 

Kirli sakal bırakmada en önemli hususlar, erkeklerin yeni bir imaja sahip olmak istediklerinde dikkat ettikleri faktörlerden oluşur. Daha erkeksi ve çekici bir yüz hattına sahip olmak için kirli sakal bırakırken şu noktaların her birini gözden geçirmeniz tavsiye edilir:

- Kirli sakal bırakmak için sakalınızın ideal uzunluğa gelmesini beklemelisiniz. Kirli sakal için en ideal uzunluk 1-3 mm olarak tabir edilir.

- Bu uzunlukta kirli sakala sahip olmak kimi erkekler için 3 günlük kimi erkekler için de 1 haftalık sürece denk gelebilir.

- Doğal ve düzenli bir kirli sakal, her zaman düzensiz görünen kirli sakaldan daha çekicidir. Bu yüzden doğru malzemeleri kullanarak sakal bakım işlemlerinin yapılmasını gerekli kılar.

- Sakal şekillendirici özelliği bulunan çok fonksiyonel bir tıraş makinesi, kirli sakal bırakmanızda ihtiyacınız olan tüm desteği tek başına verebilir.

- Sakal uzunluğuna karar verdikten sonra doğal görünümü bozmadan yüz hattınıza göre şekil vermeniz gerekir.

- Yanaktaki sakal sınırını belirlerken sakal hattını favorilerden bıyık bölgesine kadar düzenlemeniz tavsiye edilir.

- Sakal uzatma hızına göre birkaç günde bir sakalı düzeltmek önemlidir. Kısa kesen ve toparlama özelliği bulunan bir tıraş makinesi kullanarak biçimsiz ve dağınık çıkması muhtemel sakalları kesebilirsiniz.

- Düzenli ve doğal kirli sakal görünümünü korumak için her gün ayna da sakalınızı farklı açılardan kontrol etmelisiniz. Sakallar eşit uzunlukta kısaltıldığında daha estetik ve canlı görünüm kazanılabilir.

- Sakal bütünlüğünü ve imajı bozan ve sakalın ayrı bölümünde çıkan kılları sıfır uçla almak gerekir. Örneğin elmacık kemiği üzerinde çıkan, boyun alt kısmında beliren ve yanaklarda uzayan kılların sıfır uçla alınarak daha estetik bir görünüm kazanılması mümkündür.

- İstenmeyen tüyleri ve kılları tıraş makinesinin sıfır numaralı ucu ile alamadığında jiletle ya da ustura ile tıraş etmeniz önemlidir.

- Tüm düzeltme ve kısaltma müdahalelerinden sonra yüzünüzü yıkayıp gerekli sakal bakım ürünlerini kullanabilirsiniz.

Sakal bakım ürünleri arasında en çok tercih edilenler de sakal ve cilt nemlendirici ürünlerdir. Bunlar piyasada sakal kremleri ve sakal bakım yağları adlarıyla satışa sunulur. Doğru ve etkili sakal bakım ürünleri kullanmak kirli sakal bırakırken en çok dikkat edilmesi gereken hususlardandır. Özellikle kirli sakal bırakırken nem, sakalların beslenmesi, canlı ve çekici bir görünüm kazanabilmek adına çok önemlidir. Kirli sakal bırakma konusunda bu püf noktalarını göz önünde bulundurabilirsiniz.

 Sosyal Medya Hesabımızı Takip Etmeyi Unutmayın

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Alışveriş Sepetim

whatsapp sipariş