Makaleler » Blog » Erkeklerde Saç Uzatmak Dökülmeyi Arttırır Mı?

Erkeklerde Saç Uzatmak Dökülmeyi Arttırır Mı?

Erkeklerde saç uzatmanın dökülmeyi hızlandırması sorunu, pek çok erkeğin hayallerinden vazgeçmesine sebep olabilmektedir. Uzun ve hacimli saçlara sahip olmak isteyen erkekler, saç uzatmaya karar verdiklerinde bu imajı hayata geçirmeden önce saç dökülme riskini de göz önünde bulundurmak istemektedir. Erkeklerde saç uzatmanın saç dökülmesini arttırması gibi bir sonuca ulaşılmamıştır. Yapılan bilimsel araştırmalara göre saçın uzun olması, saç dökülmesini hızlandırır gibi bir çıkarım doğru değildir. Saçın dökülmesine etki eden ve erkek tipi saç dökülmesini hızlandıran faktörler, saç uzatmadan çok daha farklı sebeplere dayanmaktadır. Ancak saçlar uzadığı zaman yeterli seviyede bakım yapılmazsa, saçın daha çok yıpranıp güçsüzleşmesi gibi bir risk de bulunmaktadır.

 

Saç Uzatmanın Saç Dökülmesine Etkisi Var Mı?

 

Saç uzatmanın erkeklerde saç dökülmesine etkisi en çok araştırılan konulardan biridir. Saç dökülmesi genetik sebeplerin yanı sıra aynı zamanda bir takım hormonal hastalıklara bağlı olarak da gerçekleşebilmektedir. Bu yüzden erkek tipi saç dökülmesi sorununu doğrudan saç uzatmaya bağlamak ve bunlar arasında ilişki kurmak doğru değildir. Saç dökülmesi riskini en aza indirmek için saç bakımına dikkat edilmesi gerektiği sık sık hatırlatılmaktadır. Özellikle saç bakımında uzman olan kuaför ve benzeri kişilerin saç uzatan erkeklere bu konudaki tavsiyelerine mutlaka uyulması gerekmektedir. Çünkü saç uzatmanın saç dökülmesine doğrudan etkisi olmasa bile dolaylı yoldan etkisi olabilmektedir.

Saç dökülmesine sebep olan faktörler arasında genetik ve sağlık sorunu kaynaklı sebepler olduğu gibi dışsal sebepler de vardır. Örneğin saçlara yeterince bakım yapmamak veya saçlara kalitesiz kimyasal ürünler uygulayarak saçın yıpranmasına neden olmak gibi problemler, bazı erkeklerde saç dökülme hızını arttırabilmektedir. Saçı güçsüzleştiren faktörler arasında bakımsız saçların etkisi büyüktür. O halde uzun saçlar da sürekli ve düzenli bakım gerektirdiği için saçını uzatan erkekler, uzmanların tavsiye ettiği şekilde saç bakımı yapmamaları halinde saç dökülmesi konusunda da problemler yaşayabilmektedir.

Saç Uzatmanın Saç Dökülmesine Etkisi Var mı?

Erkeklerde Saçın Uzun Olması Dökülmeyi Hızlandırır Mı?

 

Erkeklerde saçın uzunluğunun saç dökülmesine etkisi bilim insanları tarafından da araştırılmıştır. Saçını uzatan erkeklerin saç dökülmesi ile ilişkisi doğrudan saptanmamıştır. Bir başka deyişle erkeklerde saç uzatma ile saçın dökülmesi arasında bir bağlantı bulunmamaktadır. Bu yüzden erkeklerde saç uzatmak dökülmeyi arttırır mı sorusunun yanıtı hayır şeklindedir. Genel olarak pek çok kişi saçını uzattığı zaman eskisi gibi bakım yapamadığı ve saçının yıpranmasına engel olamadığı için saç dökülmelerini fark etmeye başlamaktadır. Dökülmelerin artması ile saçın uzun olması arasındaki bağın kurulma sebebi de buradan kaynaklanmaktadır. Ancak saç uzunluğu ile saç dökülmesinin arasında kurulan bu bağ gerçeği yansıtmamaktadır.

Saç uzmanlarına göre genetik sebeplerden kaynaklanan saç dökülmesi, kalıtım yolu ile aktarıldığı için bunu engellemenin veya saç dökülmesini durdurmanın bir yolu yoktur. Ancak saç dökülmesinin arkasında yatan sebepler, mevsim geçişleri, eskiye oranla saça daha da bakım yapmak veya yanlış beslenme gibi faktörler ise bu durumda saçın dökülmesini engellemenin yöntemleri bulunmaktadır. Bu yüzden saç uzatmayı düşünen erkeklerin öncelikle saçlarına uzatma süresi boyunca ideal bir şekilde bakım yapmaları konusunda kararlı olmaları gerekmektedir. Saç bakımını ideal bir şekilde yapmayan erkeklerin saçları daha kısa sürede yıpranıp dökülme ve kopma gibi sorunlarla karşılaşılabilmektedir.

 

Saç Dökülmesini Engellemek İçin Neler Yapılabilir?

 

Saç dökülmesini engellemek için yapılması gerekenler, öncelikle saç dökülmesine sebep olan unsurların arkasındaki sonuçlara göre değişiklik göstermektedir. Örneğin genetik sebepli saç dökülmeleri için yapılabilecek pek bir şey yoktur. Hormonal hastalıklar, yanlış beslenme, yoğun stres veya alkol ve sigara kullanımı gibi durumlarla saç dökülmesi hızlanıyorsa bu durumda bazı uygulanabilecek yöntemler bulunmaktadır. Ancak saç dökülmesine sebep olan faktörler arasında saçı uzatmanın bir etkisinin bulunmadığı iyi anlaşılmalıdır. Çünkü saç uzunluğu saç dökülmesini doğrudan etkileseydi eğer kadınlarda saç dökülmesi erkeklere oranla daha fazla olurdu. Ancak saç dökülmesi bilindiği üzere erkeklerin daha çok yaşadığı bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Saç uzun olduğu zaman daha fazla bakım istemektedir. Saçın uzaması ve hacmini kaybetmemesi için daha fazla vitamine ihtiyaç duyduğu bilinmektedir. Kısa saça bakım yapmak oldukça basit ve pratik iken saçın uzaması ile birlikte bakım yapılmaması durumunda saç köklerinin yeterince beslenememesi saç dökülmesini hızlandırabilmektedir. Saç dökülme sorununuz varsa ve bunun arkasında genetik sebepler bulunmuyorsa o zaman saç bakımınızı ideal bir şekilde yaparak saç dökülmelerinin azalmasını sağlayabilirsiniz. Saçlarınızın uzaması kırık oluşumuna da sebep olacağı için saç bakımı ve saç şekillendirme konusunda uzmanların tavsiyelerine uyarak daha sağlıklı ve güçlü saçlara kavuşabilirsiniz.

 

Saç Bakımı Yaparak Saç Dökülmesini Engelleme Yöntemleri

 

Saç bakımı yaparak dökülmeleri engellemek mümkün olabilmektedir. Saç dökülmesinin arkasında genetik bir sebep yoksa bu durumda saç dökülme hızı azaltılabilmektedir. Ancak saç dökülmesinin tamamen engellenebilmesi için uzman muayenesi gereklidir ve bunun yanı sıra bazı kimyasal ilaçların kullanılması da gerekebilmektedir. Saç bakımında dikkat edilmesi gereken hususlara önem vererek saçın yeniden oluşumunu hızlandırmak mümkündür. Saç dökülmesinin arkasındaki sebepler yetersiz beslenme, vitaminsizlik ve yetersiz saç bakımı gibi sebeplerden kaynaklanmışsa bunları engelleme teknikleri bulunmaktadır.

Saçlarınız için doğal içeriğe sahip profesyonel saç bakım ürünlerini kullanarak saçların dökülmesini engelleyebilirsiniz. Ayrıca düzenli beslenmek, stresten uzak bir yaşam sürmek ve kaliteli uyku uyumak gibi yaşam kalitesin arttıran yöntemlerin de saç dökülmesinde engelleyici etkisi bulunmaktadır. Saça ısı ayarlı şekillendirici ekipmanları uygulamamak ve içeriğinde saç dökülmesini hızlandırabilecek kimyasallar bulunan saç şekillendiricilerinden uzak durmak da erkeklerde normalden fazla gerçekleşen saç dökülmesini tamamen ortadan kaldırabilecek faktörler arasında gösterilmektedir.

 

Kaliteli ve Sağlıklı Saç Bakım Ürünlerinin Kullanımı

 

Onaylı ve sertifikalı saç bakım ürünleri kullanımı sayesinde saçların ne kadar uzun olduğuna dikkat edilmeksizin en kaliteli sonuçlara ulaşmak mümkün olabilmektedir. Saç bakımında fark yaratan çözümler sunan kaliteli ve sertifikalı saç bakım ürünlerine ulaşmak sanıldığı kadar zor değildir. Saçınıza kalitesiz ürünlerden uzak tutarak, doğal ve besleyici bir şekilde bakım uygulamanız halinde saç dökülme şikayetlerinizin de ciddi oranda azalacağını fark edebilirsiniz.

Kadir Alkan Professional Saç Bakım Seti

Saçlarınızı uzattığınızda parlak, bakımlı ve gür gözükmesini istiyorsanız, kaliteli saç bakım ürünlerini kullanmanız şarttır. Saç dökülmesinde kimyasal içerikli ve sertifikasız ürünlerin de çok etkili olduğu ve saç dökülme hızını yükselttiği bilinmektedir. Saç köklerine zarar veren kimyasal ürünlerden uzak durarak saç dökülme sorununuzu ortadan kaldırabilirsiniz. Saçları sık sık yıkamak da saçın kurumasına sebep olduğu için her gün banyo yapmamaya özen göstermek de faydalı bir çözümdür.

 

Erkeklerde Uzun ve Gür Saçlara Sahip Olmanın Formülü

 

Erkeklerde uzun ve hacimli saçlara sahip olmak için uzmanların tavsiyelerine uyarak hareket etmekte fayda vardır. Saçları her gün yıkamamak, saç dokusuna ve köklerine zarar verebilecek kimyasal şekillendiricilerden uzak durmak, saça ısı işlem uygulayan ekipmanları bilinçsizce kullanmamak ve saç bakımını sertifikalı ürünlerle düzenli bir şekilde yapmak dikkat edilmesi gereken yöntemlerdendir Erkeklerde saç uzatmanın saç dökülmesini arttırması gibi bir problem olmadığı gibi saç dökülmesini hızlandıran etkenlerin saçın bakımsız bırakılması olduğu unutulmamalıdır. Eğer saçınıza ideal bakımı uygulamazsanız, saçınız hangi uzunlukta olursa olsun yıpranıp dökülmeye başlayacaktır.

 

Sosyal Medya Hesabımızı Takip Etmeyi Unutmayın

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Alışveriş Sepetim

whatsapp sipariş