Makaleler » Blog » Erkeklerde Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir ?

Erkeklerde Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir ?

Erkeklerde saç dökülmesine faydalı şeyler, özellikle erkek tipi adı verilen saç dökülme probleminden muzdarip kişilerin en çok araştırdığı konulardandır. Saç dökülmesi esasında cinsiyet ayırt etmeksizin hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen bir problemdir. Fakat erkeklerde daha sık görülen saç dökülmesinin arkasında çoğunlukla önemsenmeyen bir sağlık problemi görülebilmektedir. Özellikle çağımızın hastalığı olarak adlandırılan stres ve depresyon problemleri saç dökülmesini hızlandırabilen etkenler arasında yer almaktadır. Genetik faktörlere göre başlayan erkeklerde saç dökülmesi konusunda yapılabilecek pek bir şey yoktur. Ancak yine de saç dökülmesinin arkasındaki sebepler araştırılarak saç dökülme hızını azaltmak ve hatta belirli bir yaşa kadar durdurabilmek mümkün olmaktadır. Bunun için erkeklerde saç dökülmesine iyi gelebilen uygulamaları yapmakta fayda vardır.
 

Erkeklerde Saç Dökülmesi Sorunu

 

Erkeklerde saç dökülmesi problemi en çok karşılaşılan sorunlar arasında yer almaktadır. Sağlıklı bir saç derisinde ortalama 100 bin adet saç bulunur ve erişkin erkeklerde yıkanma ve taramaya bağlı olarak günde ortalama 100 ile 150 adet saç teli dökülmesi normal kabul edilmektedir. Sağlıklı bireylerde saç dökülmeleri 2 ay kadar devam edebilmektedir. Aynı zamanda yılda 3 kere tekrarlanan saç dökülme süresinin 2 ayı aşması durumunda bazı ciddi hastalıkların habercisi olabileceğini düşünülmelidir. Bu tür durumlarda doktor muayenesi veya uzman yardımı alınması gerekli olabilmektedir. Erkek kökenli kellik olarak adlandırılan saç çizgisinin zaman içinde geriye gitmesi ve saçların seyrelmesi en yaygın görülen saç problemlerindendir.

Saç dökülmesi sorununa sebep olan pek çok farklı faktör bulunabilmektedir. Genellikle genetik ve hormonal faktörler, kimyasal maddelere maruz kalmak, sistemik hastalıklar, kıl gelişim bozuklukları gibi etkenler saçların normalden fazla ve hızlı dökülmesine sebebiyet verebilmektedir. Ayrıca erkek tipi saç dökülmesi sorunun arkasında kullanılan ilaçlar, stres ve saçlı deri hastalıkları da bulunabilmektedir. Uzman doktorlar günde 50 ile 100 saç teli dökülmesini normal karşılamakla birlikte banyo yaparken ele gelen saç miktarının artması durumunda ciddiye alınması gerektiğini belirtmektedir.
 

Erkeklerde Saç Dökülmesi Sebepleri Nelerdir?

 

Erkeklerde saç dökülmesinin nedenleri arasında aşırı kilo kaybı gibi önemli bir faktör de bulunmaktadır. Normalden fazla ve sağlıksız biçimde kilo kaybı yaşayan erkeklerde saç dökülmesi hızlanabilir. Saçlardaki dökülme ortalama 6 ay kadar sürdürten sonra kendiliğinden durabilir veya daha yavaş bir şekilde devam edebilir. Kullanılan bazı ilaçların da tıbbi yan etki olarak saç dökülmesini hızlandırabildiği belirtilmektedir. Bu nedenle sağlık sorunlarının tedavisinde kullanılan ilaçların neler olduğuna ve yan etkilerine de bakılmalıdır.

Erkek tipi saç dökülmesinde yeterli beslenemeyen erkeklerin saç için gerekli olan vitamin ve mineralleri tamamlayamaması sebebiyle sorun yaşadıkları görülmektedir. Eğer B12, D vitamini, folik asit, biotin, çinko, demir gibi vitamin ve mineralleri düşükse saç beslenemez ve dökülür. Bu sebeple sağlıklı ve düzenli beslenmeye de mutlaka dikkat edilmesinde fayda vardır. Tiroit, diyabet, anemi gibi hastalıkların ani saç dökülmelerine yol açtıkları bilinmektedir. Genetik faktörlerin en çok etkili olduğu erkek tipi saç dökülmesi, günümüzde yaygın bir şekilde görülmektedir.

Erkeklerde Saç Dökülmesi

 

Erkeklerde Saç Dökülmesine İyi Gelen Faktörler

 

Erkeklerde saç dökülmesini engelleyen faktörler kesin olarak herkeste aynı etkiyi göstermemektedir. Öte yandan genetik olarak dökülen saçların engellenmesi de pek mümkün görülmemektedir. Erkeklerde saç dökülmesini önleyebilmek için bazı kriterlere dikkat etmek dökülme hızını ve süresini düşürebilmesi bakımından faydalı sonuçlar doğurmaktadır. Erkek tipi saç dökülmesinde yapılabilecek tıbbi yöntemler dışındaki temel ve bireysel faktörler şunlardan oluşmaktadır:

 

  • Stresli ve yoğun üzüntülü yaşamdan uzak durmak
  • Alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıkları azaltmaya çalışmak, mümkünse tamamen bırakmak
  • Saçları her gün yıkamak yanlış bilinen bir uygulama olduğu için saçları 2.3 günde bir yıkamaya dikkat etmek
  • Saçları yıkarken pH değeri 5.5 seviyesinde olan şampuanlar kullanmak
  • Saçı yıpratan kalitesiz şekillendiricileri kullanmamak
  • Yüksek miktarda A vitamini alarak beslenme düzenine dikkat etmek
  • Saç ve saç derisine zarar veren ürünlerden uzak durmak
  • En kaliteli ve sertifikalı saç bakım ürünlerini düzenli olarak kullanmak

Bu kriterlere ve uygulamalara dikkat ederek yaşam kalitenizi yükseltmeniz durumunda saç dökülme problemini de gözle görülür bir şekilde azaltma şansınız bulunmaktadır. Kaliteli ve onaylı saç bakım ürünlerini kullanarak saç dökülmesinde de etkili sonuçlar elde etmek mümkün olabilmektedir. Uluslararası sertifikalara sahip saç dökülmesini engelleyici özelliği bulunan şampuan, krem ve saç bakım ürünlerini kullanmayı alışkanlık haline getirerek saç dökülme probleminizde gözle görülür faydalı sonuçlara ulaşabilirsiniz.
 

Erkeklerde Saç Dökülmesi Nasıl Önlenebilir?

 

Erkek tipi saç dökülmesi önleme konusunda yaşamınıza ve saçınıza ekstra özen göstermeniz gerekmektedir. Özellikle saçın normalden fazla dökülmeye başladığını fark ettiğiniz durumlarda ve zamanlarda uykunuza ve beslenmenize dikkat etmeniz tavsiye edilmektedir. Bu süreç içinde saç derisine sürülen ve saçta belirli bir süre bekletilmesi gereken tonik ya da losyon desteklerine başvurabilirsiniz. Fakat uzman tarafından araştırılmadan saç dökülmesini kesin olarak engellemenin yolu bulunmamaktadır. Çünkü saç dökülmesinin arkasında kişinin saç bakım alışkanlıkları, beslenme, yaşam şekli, genetik faktörler ve stres gibi unsurlar da etkili olabilmektedir.

Genetik saç dökülmesini tamamen durduran bir tedavi şekli henüz bulunmamıştır. Bunun yanı sıra DHT hormonunu yani saçları döken hormonun vücutta salgılanmasını azaltan bazı tıbbi ürünler kullanılabilmektedir. Saçın güçlenmesi ve beslenmesi için mezoterapi gibi yöntemler de uygulanabilmektedir. Stimulant bazlı bileşenleri saç derisine direkt enjekte ederek bu şekilde saç köklerinin ve saçın kendisinin ideal seviyede beslenip güçlenmesi sağlanabilmektedir. Tedavi olarak uygulanan bu işlemler için doğal olarak öncelikle bir uzman gözetiminde muayene olmak gerekmektedir.
 

Saç Köklerini Güçlendiren Sertifikalı Bakım Ürünleri

 

Saç köklerini besleyen sertifikalı bakım ürünleri sayesinde saç dökülme sorunu tamamen çözülmese bile dökülme hızı gözle görülür bir şekilde azaltılabilmektedir. Üstelik tıbbi ve kimyasal ürün kullanmadan da istenen sonuçlara ulaşılmasına yardımcı olmaktadır. Birinci sınıf kalitedeki saç bakım ürünlerini düzenli aralıklara kullanıp saçlarınıza günlük bazda ideal bakımı yaparsanız saç köklerinizin de güçlenmesini destekleyebilirsiniz. Saç tellerini güçlendiren ve hemen dökülmesini engelleyen özel formüle sahip saç bakım ürünleri, herkesin kullanımına özel olarak hazırlanmaktadır. Tüm saç tipleri için kullanılabilen bu kaliteli ürünler uluslararası alanda sertifikalandırıldığı için yan etki yapmadan erkeklerde saç dökülme problemini engellemede faydalı sonuçlar ortaya koymaktadır.
 

Erkeklerde Sağlıklı ve Gür Saçlara Sahip Olmanın Yöntemleri

Kadir Alkan Saç Bakım Seti

Erkeklerde sağlıklı ve hacimli saçlara sahip olmanın teknikleri arasında düzgün beslenme, stresten uzak ve sağlıklı yaşam gibi pratikler bulunmaktadır. Yaşam kalitenizi yükselterek dökülen saçlarınızın yerine yenisini çıkarmayı destekleyebilirsiniz. Saç köklerini güçlendiren bu tür uygulamalar arasında kaliteli ve sertifikalı saç bakım ürünleri de yer almaktadır. Saç bakım ürünlerini kullanım talimatlarına uygun bir şekilde saçınıza düzenli aralıklarla uygulamanız halinde gür ve sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz. Erkek tipi saç dökülme problemini doğal yollarla engellemek veya dökülme hızını yavaşlatmak isteyen erkeklerin bu kaliteli ürünleri kullanması tavsiye edilmektedir. Erkeklerde saç dökülmesi sorunu ile baş edebilmek için öncelikle uzmana muayene olmakta fayda vardır.

 

Sosyal Medya Hesabımızı Takip Etmeyi Unutmayın

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Alışveriş Sepetim

whatsapp sipariş