Mevsim Geçişleri İçin Kişisel Bakım Tüyoları

Yaza doyulur mu ya da doyuldu mu bilinmez ama günlerdir sosyal medya paylaşımları Eylül’ün gelişini müjdeliyor. Ancak edebi kabiliyetlerimizin coştuğu, duyguların sel olduğu mevsim geçişinin habercisi Eylül ayının havadisleri, saçınız ve cildiniz açısından pek de iç açıcı olmayabilir.

Siz hiç canınızı sıkmayın. Bu hafta mevsim geçişlerinde uygulamanız gereken kişisel bakım tüyolarını sizler için derledik :)

Mevsim Değişikliğinin Cilde Etkileri

Bizler farkında olmasak bile cildimiz dört mevsime uyum sağlamaya çalışıyor ve bu zorlanmalar beraberinde birtakım yıpranmaları getiriyor. Kuruluk, kaşıntı, pullanma ve dökülme, gerginlik, donukluk veya solukluk, mevsim geçişlerinde cildimizde meydana gelebilecek hadiselerden birkaçı..

Özellikle yaz mevsiminde yıpranan ve kuruyan cildimiz sonbaharın da gelmesiyle rüzgara ve ani ısı değişimlerine maruz kalıyor. Haliyle vücuttaki su dengesi de değişiyor. Bu esnada cildi nemli tutmak son derece önemli. Cilt tipine göre cildin nemlendirilme ihtiyacı farklılık gösterebilir fakat bu durum cildin nemli tutulması gerekliliğini değiştirmiyor. Dolayısıyla cildi düzenli olarak temizlemek ve durulamak hem ciltte biriken kirlerin giderilmesinde hem de cildin nemlenmesinde etkili bir yöntem.

Mevsim geçişlerinde cilt tipi fark etmeksizin su tüketiminin arttırılması da başlıca kural. Fakat içeriden hücrelere taşınan su tek başına yeterli değil. Aynı zamanda cildinizin PH’ına uygun ürünler kullanmanız da gerekiyor. Kuru ciltlerin yoğun nemlendiricili kürler, karma ciltlerin cilt tipine özel olarak formüle edilmiş ürünler kullanmaları ideal. Yağlı ciltlerin ise akne oluşumunu önlemek ve gözeneklerin dengesini gözetmek için yoğun yağ barındıran ürünlerden uzak durması ve beslenme şekliyle durumunu dengelemesi gerekiyor.

Unutmamanız gereken ise cildinizi ne az ne de çok fazla yıkamamanız gerektiğidir. Ayrıca cildinizi yıkarken sabun tercih etmeniz de sandığınız gibi iyi bir fikir değil. Cildinizde doğal içerikli temizlik ve ardından krem ürünleri kullanmanız gerekiyor. Sonbaharda düşük faktörlü güneş koruyucularını kullanmaya devam etmenizde de fayda var. Güneş koruyucu kullanmak uzun vadede cilt kırışıklıklarını önlemede ve cilt kanseri riskini azaltmada son derece etkilidir.


Mevsim Değişikliğinin Saça Etkileri

Mevsim geçişlerinde cildimiz gibi saçlarımızda da yıpranma, kuruma veya dökülme gibi problemlerle karşılaşabiliyoruz. Bu dönemlerde vücudumuzun su dengesinde ve hormon düzeylerinde meydana gelen düzensizlikler saç dökülmesine neden oluyor. Dolayısıyla B12 desteği almak saçın onarılması, hızlı uzaması ve saç renginin canlılık kazanması açısından son derece önemli.

Mevsim geçişlerinde saçı kırıklarından arındırmak ve çok sık yıkamamak gerekiyor. Yıkama işlemi için ise saç tipine uygun şampuan ve bakım kremleri kullanılmalı. Bu dönemlerde saçı haftada en fazla 3 kez yıkıyor olmak yeterli.

Saç dökülmesini önlemek için doğal protein ve argan yağı içeren, kimyasal barındırmayan şampuan, krem, serum veya yağlar tercih edilebilir. Saç derisinin kurumasıyla birlikte kepek oluşumu meydana gelebilir. Kepek önleyici şampuan ve kremlerle saç sağlığınızı korumalısınız. Ayrıca mevsim geçişlerinde, cilt ve saç derinizdeki kan dolaşımını arttırmanızı öneriyoruz. Örneğin saç derisine etki edebilecek masaj aletleri ile saç köklerinizdeki kan dolaşımını arttırabilirsiniz.

Genel olarak saçınızı sıcak suyla yıkamamanızı ve gerekmedikçe taramamanızı öneririz. Saçınızı mümkün oldukça doğal olarak kurumaya bırakmanız ve kurutma makinesi kullanmamanız da saç sağlığınızı arttıracaktır.


Tüm bunların haricinde fırsat buldukça hareket etmeniz, uyku düzeninize özen göstermeniz, bol vitamin almanız, tene ve mevsime göre parfüm seçmeniz de mevsim geçişlerinde hayat kalitenizin düşmesini önleyecek tavsiyelerimiz.

Sağlıkla kalın..

Yorum Ekle